Nie kupisz już chipsów bekonowych. Decyzje zapadły
Klamka zapadła. Komisja Europejska i kraje członkowskie Unii Europejskiej są zgodne. Osiem aromatów wędzarniczych nie będzie już używanych w produkcji żywności. To oznacza, że wielbiciele chipsów bekonowych i innych tego typu przekąsek muszą się obejść się smakiem.
Nie dla aromatów wędzarniczych
Aromaty wędzarnicze znajdziemy w chipsach bekonowych, ale też w sosach , napojach, zupach , a nawet lodach . Są używane w produkcji wyrobów cukierniczych, serów , mięs i ryb. Jednak osiem aromatów wędzarniczych będzie stopniowo wycofywanych z produkcji rozmaitych produktów spożywczych . Powodem jest ocena, jaką wydał Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
Zbadał on bezpieczeństwo ośmiu aromatów wędzarniczych, które istniały na rynku Unii Europejskiej przez ostatnie 10 lat. Komisja Europejska zdecydowała o stopniowym wycofywaniu aromatów wędzarniczych . O decyzji poinformowano na stronie internetowej KE pod koniec kwietnie 2024 roku.
Aromaty szkodliwe dla zdrowia
W przypadku ośmiu aromatów wędzarniczych zachodzi obawa o genotoksyczność, która jest albo potwierdzona, albo nie można jej wykluczyć . Na stronie internetowej Komisji Europejskiej pojawił się komunikat:
Opinia EFSA opiera się na zaktualizowanej metodologii na podstawie, której oceniane są nowe dane przedstawione przez wnioskodawców. Dotyczy to konkretnych środków aromatyzujących, które można dodawać do żywności, a nie samego środka spożywczego
Aromaty wędzarnicze mogą uszkadzać materiał genetyczny komórek. Zwiększają też ryzyko wystąpienia raka i chorób dziedzicznych. Komisja Europejska zdecydowała z państwami członkowskimi, że wycofywanie aromatów, które mają zastąpić tradycyjne wędzenie ( w serach, rybach, szynkach), potrwa 5 lat. Natomiast zastosowanie aromatów, które mają zapewnić dodatkowy smak ( w chipsach, zupach , sosach ), wycofywanie potrwa 2 lata.
Czy chipsy znikną ze sklepowych półek?
Andrzej Gantner, wiceprezes zarządu, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Związek Pracodawców powiedział z rozmowie z Portalem Spożywczym:
Producenci stosujący te aromaty w recepturach swoich wyrobów, będą mieli 2 lata na dokonanie zmian, w porozumieniu z producentami aromatów . Ci muszą dokonać koniecznych zmian substancji aromatycznych w preparatach aromatów
Andrzej Gantner zapewniał w rozmowie z Portalem Spożywczym:
Jako przemysł jesteśmy dobrej myśli, co do możliwości zrealizowania nowych wymagań przy jednoczesnym utrzymaniu akceptowanego przez konsumentów smaku i zapachu produktów
Pisaliśmy o tym, czym zastąpić śmietanę w mizerii. Informowaliśmy, ile można dostać za słoik leśnych jagód.
Źródło: commission.europa.eu, portalspozywczy.pl