Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Zamiast śmietany dodaję do ogórków ten składnik. Rodzina pukała się w głowę, teraz wciąż proszą o dokładki
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 12.06.2024 10:40

Zamiast śmietany dodaję do ogórków ten składnik. Rodzina pukała się w głowę, teraz wciąż proszą o dokładki

pokrojony ogórek
fot. Canva

Ten prosty pomysł na sałatkę z ogórków bez śmietany to jakby odchudzona wersja mizerii. Jest jednak nie tylko bardziej niskokaloryczna, lecz także zdrowa. A przede wszystkim – odświeżająco pyszna w smaku.

Mizeria bez śmietany

W świadomości Polaków mizeria występuje tylko w dwóch postaciach: na słodko i na słono. Niezależnie od tych wariantów, ta najprostsza możliwa sałatka z ogórków zawiera śmietanę lub jakiś jej zamiennik, jak gęsty jogurt lub maślankę.

W tym przepisie zmieniamy zasady gry. Porzucamy śmietanę, produkt o wysokiej zawartości tłuszczu. Nie sięgamy jednak po jej odchudzone zamienniki, jak jogurt czy maślankę. W zamian przygotowujemy surówkę z ogórków z octem.

mizeria z ogórkiem
fot. Canva
Ten chleb na kefirze to specjalność mojej mamy. Smakuje lepiej, niż z niejednej piekarni

Mizeria z octem

Taka postać mizerii jest świetna zwłaszcza na letnie dni dzięki orzeźwiającej kwasowości. Jest też jednak produktem dietetycznym. Ocet reguluje pracę jelit, a dodatkowo na dłużej pozostawia uczucie sytości, sprzyja więc diecie. Zaleca się nawet pić od czasu do czasu wodę z jego dodatkiem. Tym razem zamiast wody mamy surówkę z bardzo wodnistym ogórkiem.

Składniki

  • ½ kg ogórków
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 mały pęczek koperku
  • 2 łyżki octu jabłkowego lub winnego
  • Sól, pieprz, cukier

Surówka z ogórków

Ogórki obieramy – choć jeśli mają miękką skórkę, można pozostawić je nieobrane – i kroimy w cienkie plasterki. W wersji bardziej czasochłonnej solimy je i po kwadransie odciskamy z wody. Krok ten można jednak pominąć.

Do ogórków dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i posiekany koperek. Zalewamy octem, doprawiamy do smaku solą i pieprzem, a także cukrem, który pozwoli zbalansować smak octu.

Mizerię odstawiamy na ok. 15 minut, a przed podaniem jeszcze raz próbujemy i ewentualnie doprawiamy do smaku.

Wypróbuj też przepisy na chrupiący chleb na kefirze i ciasto z truskawkami.

mizeria z koperkiem
fot. Canva