Smakosze.pl Przepisy Pierogi ze szpinakiem zapiekane w sosie pomidorowym
pixabay.com

Pierogi ze szpinakiem zapiekane w sosie pomidorowym

25 marca 2022
Autor tekstu: Paweł Kulenty

Pierogi ze szpinakiem zapiekane w sosie pomidorowym nie łatwym daniem, ale nie są też trudnym. Wymagają wysiłku ze względu na konieczność wykonania sosu i odpowiedniego farszu, i dodatkowego pieczenia. Włosko-polskie połączenie sprawa, że trzeba uzbroić się w cierpliwość. - Czasami na pierogi trzeba dłużej poczekać, ale to dlatego, że farsz jest wymagający i smak ziół musi się z serem i ziemniakami dobrze przemieszać. Niektórzy mówią, że są za pikantne, zbyt ziołowe. Inni z kolei chwalą, zajadają się i mówią, żeby nic nie zmieniać. Nie da się więc trafić idealnie w każdy gust - mówiła Anna Sowa, właścicielka restauracji „Sowa Nasza Kasza”. Restauracja w Sanoku przeszła kuchenną rewolucję Magdy Gessler. Jedną ze specjalności lokalu są właśnie pierogi (i kasze). Bardziej tradycyjne i związane z regionem, ale z „pysznym farszem wartym grzechu”. Spróbujmy i my zgrzeszyć.

Pierogi ze szpinakiem zapiekane w sosie pomidorowym

Składniki

Sos pomidorowy: 2 łyżeczki oleju rzepakowego, 1 pokrojona w kostkę żółta cebula, 2 drobno posiekane ząbki czosnku, 1 puszka pokrojonych pomidorów, 2 i 1/2 łyżeczki octu balsamicznego, 1/4 łyżeczki nasion kopru włoskiego, 1/4 łyżeczki mielonej kolendry, 1/4 łyżeczki soli, 1/4 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu, 3 łyżki wody, 2 i 1/2 łyżeczki posiekanego świeżego oregano.

Farsz: 180 g świeżego szpinaku, 15 dag startego parmezanu, 10 dag sera ricotta, 1/2 łyżeczki soli, 1/4 mielonego czarnego pieprzu.

Ciasto: 250g mąki pszennej, 2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej, 1/3 szklanki gorącej wody, 1/3 szklanki mleka, 2 łyżki oleju, sól, pieprz.

Wykonanie

Przygotowujemy sos pomidorowy. W garnku rozgrzewamy olej na średnim ogniu. Dodajemy cebulę. Gotujemy przez 3 minuty lub aż cebula się zeszkli. Dodajemy czosnek. Gotujemy przez 2 minuty. Dodajemy pomidory, ocet, nasiona kopru włoskiego, kolendrę, sól i pieprz. Dolewamy wodę. Gotujemy przez 15 minut, od czasu do czasu mieszając. Zmniejszamy gaz, dodajemy oregano. Gotujemy przez dodatkowe 10 minut lub do zgęstnienia.

Na patelnię wrzucamy szpinak. Podgrzewamy go kilka minut aż dojdzie i woda z niego wyparuje. Minutę przez końcem dodajemy przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Szpinak wykładamy na deskę i drobno siekamy. Sery przekładamy do miski i rozdrabniamy widelcem. Dodajemy posiekany szpinak oraz przyprawy. Mieszamy dokładnie aż wszystko się połączy i doprawiamy do smaku. Nagrzewamy piekarnik.

Przygotowujemy pierogi. Przesiewamy mąkę pszenną, dodajemy ziemniaczaną i sól. Robimy wgłębienie pośrodku. Dolewamy gorącą wodę. Następnie dodajemy olej oraz powoli wlewamy mleko. Zagniatamy do środka ciasto. Zawijamy w folię i odstawiamy na 20 minut. Następnie ciasto rozwałkowujemy i szklanką wycinamy kółka. Na każdym kółku kładziemy porcję farszu - mniej więcej czubatą łyżeczkę. Krążki ciasta składamy na pół i od razu dokładnie zlepiamy ze sobą brzegi, by powstał półksiężyc. Pierogi kładziemy na stolnicy, miejsca zlepienia dociskami ząbkami widelca. Pierogi gotujemy w osolonej wodzie około minutę od czasu wypłynięcia.

Do żaroodpornego naczynia wlewamy sos. W sosie układamy pierogi. Możemy je posypać posiekanym oregano lub bazylią. Zapiekamy pierogi w temperaturze 15 minut. Po wyjęciu z piekarnika posypujemy startym parmezanem oraz świeżą bazylią. Buon Appetito.

Trzy sposoby lepienia

Z ząbkami - to nieco upiększone pierogi lepione w sposób klasyczny. Wykorzystaliśmy ten rodzaj w pierogach ze szpinakiem zapiekanych w sosie pomidorowym.

  1. Z rozwałkowanego ciasta wykrawamy np. szklanką krążki.

  2. Na środku każdego krążka kładziemy porcję farszu - mniej więcej czubatą łyżeczkę.

  3. Krążki ciasta składamy na pół i od razu dokładnie zlepiamy ze sobą brzegi, by powstał półksiężyc.

  4. Pierogi kładziemy na stolnicy, miejsca zlepienia dociskami ząbkami widelca.

Słoneczka

Jeden z bardziej ozdobnych i czasochłonnych sposobów lepienia pierogów.

  1. Z rozwałkowanego ciasta wykrawamy parzystą liczbę krążków.

  2. Na środku połowy krążków kładziemy farsz. Każdy placek przykrywamy drugim, zlepiamy brzegi dociskają je opuszkami palców.

  3. Powstały brzeg podnosimy do góry i zlepiamy pionowo co 2-3 cm.

Z obrąbkiem

  1. Ozdobny obrąbek nada pierogom bardziej eleganckiego i odświętnego wyglądu.

  2. Ciasto cienko rozwałkować, wykroić z niego krążki. Połowę przykrywamy ściereczką, by w czasie lepienia nie obeschły.

  3. Na środku każdego krążka kładziemy trochę farszu. Składamy na pół, dokładnie zlepiamy brzegi ściskając je najpierw pośrodku pieroga, a potem na bokach. Zlepiony brzeg powinien być cienki.

  4. Powstały brzeg podwijamy do środka spiralnie go zawijając, końce ściskamy, by utrwalić skręt.

Obserwuj nas w
autor
Paweł Kulenty

Redaktor Paweł Kulenty

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy