Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-09-09T210922.702

canva/afro

Pilny komunikat GIS dla grzybiarzy

9 Września 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

GIS dba o wszystkich Polaków, aby ich zdrowie nie było zagrożone poprzez spożywanie niebezpiecznych produktów. Dlatego wydano ostrzeżenie skierowane do grzybiarzy. Nie wszystkie grzyby są jadalne, a niektórzy w ogóle nie powinni ich jeść.

GIS jest instytucją, która ma wiele obowiązków, jednak jednym z najważniejszych jest dbanie o to, aby produkty spożywcze dopuszczone do sprzedaży spełniały wszystkie należyte normy i kryteria.

Obecnie bardzo wiele osób decyduje się na grzybobranie - wrzesień jest w końcu początkiem sezonu na grzyby, a więc ich fani chcą wykorzystać go w największym stopniu. Nie każdy jednak może jeść grzyby.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Kto nie powinien jeść grzybów?

Jak czytamy na portalu pomorska.pl, nie zaleca się jedzenia grzybów kobietom będącym w ciąży czy karmiącym piersiom. Wynika to z faktu, że w grzybach obecne są substancje białkowe nietrawione przez układ pokarmowy dzieci.

Te przenikają do mleka matki oraz przez łożysko, co może wywołać silne zatrucie pokarmowe w delikatnych organizmach dzieci. Z tego powodu warto powstrzymać się przed ich jedzeniem.

Projekt bez tytułu - 2021-09-09T124943.107

Sałatka z ogórków kiszonych z obłędnym sosem

CZYTAJ DALEJ

Osoby starsze

Z wiekiem organizm człowieka staje się delikatniejszy i mniej odporny na różne problemy zdrowotne. Grzyby są bardzo ciężkostrawne, dlatego ludzie w starszym wieku powinni je wykluczyć z diety lub chociaż mocno ograniczyć.

Masz ochotę na więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule pokazujemy przepis na sałatkę z młodych ziemniaków i fasolki szparagowej Z tego tekstu dowiesz się, jak upiec szarlotkę bez kruchego ciasta.

Schorowani oraz alergicy

Ci, którzy zmagają się z chorobami nerek, wątroby, trzustki czy woreczka żółciowego, nie powinni jeść grzybów - podobnie, jak w przypadku starszych, ich układ pokarmowy jest wrażliwszy na ciężkostrawne pokarmy.

Jak wszystkie produkty spożywcze, grzyby również mogą uczulać. Jeśli więc odczuwasz nieprzyjemne objawy za każdym razem po zjedzeniu grzybów lub, wiesz że masz na nie alergie - nie jedz ich.

Grzyby

Źródło: canva/Adam88xx, Getty Images

Jak dobrze znasz potrawy z czasów PRL-u? Nie bądź zbyt pewny siebie, tylko geniusz zgadnie wszystkie odpowiedzi

Pytanie 1 z 10

Z czego najczęściej jadano kotlety w czasach PRL-u?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: pomorska.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ug

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

pyzy na talerzu

Produkty

Z jakich ziemniaków robić pyzy?

Czytaj więcej >
gotowanie makaronu

Produkty

Jak gotować makaron, żeby się nie sklejał?

Czytaj więcej >
czosnek

Produkty

Jak powinno się kroić czosnek?

Czytaj więcej >
ogórki kiszone

Produkty

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych?

Czytaj więcej >
bluszczyk kurdybanek

Produkty

Niezwykłe zalety bluszczyku kurdybanka

Czytaj więcej >

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >