Placki ziemniaczane bez smażenia? Smakują jeszcze lepiej niż z patelni, wystarczy zastosować 1 trik
Placki ziemniaczane to jedna z najbardziej znanych potraw nie tylko w kuchni polskiej. Podajemy je na słodko lub wytrawnie, a najczęściej w towarzystwie gulaszu oraz śmietany. Są różne sposoby na wykonanie tej potrawy. W zależności od przepisu, możemy poznać nowe receptury czy sposoby ich przyrządzania. W tym przepisie zdradzamy jeden trik, który sprawi, że placki będą lepsze w smaku od tych z patelni.
Placki ziemniaczane, które znają wszyscy
Przygotowanie idealnych placków ziemniaczanych uznawane jest za sztukę. Powinny być właściwej grubości, konsystencji oraz poziomu wysmażenia. To te zrobione na chrupko przychodzą na myśl o dobrych plackach ziemniaczanych. Większość przepisów bazuje na tych samych składnikach. Powinny zatem wyjść zawsze o podobnej formie, a jednak nie jest to takie oczywiste.
Dla wielu osób, które dbają o swoją formę i uważają na to, co kładą na talerzu, placki ziemniaczane są zbyt ciężką potrawą. Nie chodzi o same składniki, co właśnie o sposób ich przyrządzania. Aby wydobyć z nich najlepszy smak i chrupkość, o której tyle się mówi, należy smażyć je na głębokim tłuszczu. Można oczywiście odsączyć placki po usmażeniu na ściereczce z nadmiaru oleju, ale dla osób ze zdrowymi nawykami żywieniowymi i tak jest to etap nie do przejścia.
Jak się okazuje, istnieją przepisy na placki ziemniaczane bez smażenia, które bezapelacyjnie są lżejszą wersją tych klasycznych. Warto pamiętać o tym, że nie tylko ze względu na upodobania rezygnuje się ze smażonych potraw. Należą one do ciężkostrawnych, przez co ludzie z problemami zdrowotnymi są po prostu zmuszeni do wyeliminowania placków ziemniaczanych ze swojej diety. Dieta lekkostrawna surowo zabrania spożywania potraw tłustych i takich, które będzie ciężko strawić naszemu żołądkowi czy jelitom.
Placki ziemniaczane bez smażenia
Składniki:
Placki ziemniaczane:
1 kg ziemniaków1 mała lub ½ dużej cebuli1 ząbek czosnku3 łyżki oleju z ryżu o smaku chili SoRiso½ pęczka koperku2 jajka1 łyżka mąki pszennejSól, pieprz, majeranek (po około ½ łyżeczki)
Sos:
200 g jogurtu naturalnego½ pęczka koperku1 mały ząbek czosnkuSól, pieprz
Sposób przygotowania:
Ziemniaki myjemy, obieramy oraz ścieramy na tarce z grubymi oczkami. Podstawą jest odcisnąć z ziemniaków zebrany płyn, a następnie dodać do nich kolejne składniki. Między innymi przeciśnięty przez praskę czosnek oraz obraną i startą na drobnych oczkach cebulę. Do całości dodajemy koper, olej z ryżu, jajka i przyprawy.
Wszystko ze sobą starannie mieszamy do całkowitego połączenia się ze sobą składników. Dużą blachę do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia i wykładamy porcję placków. Po jednej łyżce na placek ziemniaczany. Jeśli chcemy, możemy wysmarować papier olejem z ryżu dodatkowo dla jeszcze większego smaku całości. Warto pamiętać, aby placki się ze sobą nie stykały i miały trochę miejsca z każdej strony.
Przygotowaną blachę wstawiamy do piekarnika, który nagrzewamy do 200 stopni. Pieczemy je około 25 minut, a następnie wyjmujemy blachę po to, aby przewrócić placki na drugą stronę i piec je ponownie do około 15 minut.
Całość można podać z dipem dowolnego rodzaju. Ten z bieżącego przepisu przygotowujemy przez wymieszanie jogurtu naturalnego z posiekanym koprem, przeciśniętym czosnkiem przez praskę oraz solą i pieprzem. Schłodzony będzie smakować najlepiej. Życzymy smacznego.
Źródło: Przepisy Joli