Smakosze.pl
Plastikowe opakowania znikają ze sklepów

Marek BAZAK/East News

Plastikowe opakowania znikają z Lidla i Biedronki

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Plastikowe opakowania są jednymi z najczęściej zanieczyszczających środowisko materiałów - odpowiadają za aż 70% odpadów morskich. W 2019 roku zatwierdzono przez Parlament Europejski dyrektywę plastikową. Dzięki niej z rynku powinny zniknąć najróżniejsze plastikowe produkty, takie jak mieszadełka do napojów, kubki czy sztućce.

Opakowania wykonane z plastiku są wszechobecne. Stosujemy je w pakowaniu najróżniejszych produktów, napojów czy dań restauracyjnych odbieranych na wynos. Styropian i tworzywa sztuczne mają mimo to bardzo negatywny wpływ na ekologię. 

Według ekspertów z Unii Europejskiej, aż 70% odpadków, które zanieczyszczają wody morskie, to produkty jednorazowe. Unia chce, aby państwa członkowskie w 2021 roku zrezygnowały z korzystania z jednorazowych opakowań. Takie zmiany odczuje każdy klient Biedronki czy Lidla.

Plastikowe opakowania wycofywane z rynku

Plastikowe widelce, noże, łyżeczki, pałeczki, talerze, słomki, patyczki do napojów, kupki do napojów czy styropianowe opakowania do jedzenia na wynos - każde z nich znajdziemy praktycznie wszędzie, dlatego ekolodzy chcą skończyć z nimi raz na zawsze. 

W tym celu Unia Europejska dała czas na wdrożenie przepisów zakazujących ich użycia do 3 lipca 2021 roku. Mimo wszystko w naszym kraju może być problem ze skutecznym wprowadzeniem nowego prawa, gdyż nie ma żadnej ustawy w tym zakresie. 

Dopóki nie pojawi się projekt ustawy, która umożliwiłaby transpozycję do prawa krajowego zapisów dyrektywy, ciężko powiedzieć, kto będzie odpowiedzialny za kontrolę i jakie kary będą obowiązywać za wprowadzanie opakowań czy produktów objętych dyrektywą oraz jakie dokładnie podmioty będzie obejmować sankcja - tłumaczy dla money.pl Antonina Konarzewska, specjalistka ds. gospodarki obiegu zamkniętego w Fundacji WWF Polska. 

Lidl i Biedronka wprowadziły już zmiany

Na półkach tych sieci można znaleźć wiele ekologicznych alternatyw. Zamiast plastikowych naczyń, klienci dostają w nich papierowe talerze czy drewniane sztućce. Według Aleksandry Robaszkiewicz z biura prasowego Lidl Polska, tworzywa sztuczne znikną z sieci Lidl w wymaganym terminie. 

Na naszym portalu zdradziliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą cię zainteresować. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjaśniamy jak wyhodować drzewko laurowe w domu. W tym tekście  pokazujemy jedzenie przyszłości według Unii Europejskiej. 

Źródło: canva/TShum

Co zamiast plastiku?

Wiele firm nie czeka na odgórne wprowadzenie przepisów i już teraz korzysta z przyjaznych środowiskowo rozwiązań. Dlatego w niektórych z nich można wybrać, za dodatkową opłatą, opakowania na jedzenie wykonane z biodegradowalnych surowców.

Tacki do żywności można robić z pulpy celulozowej i skrobi ziemniaczanej. Do jednorazowych kubków wykorzystuje się papierowe słomki, które znacznie szybciej rozkładają się, niż odpowiedniki wykonane ze szkodliwego plastiku.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Dlaczego warto jadać rydze?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujące zdjęcie borowika

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed jajkami z Biedronki

Czytaj więcej >

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni maślaki ?

Czytaj więcej >

Produkty

Pilny komunikat GIS dla grzybiarzy

Czytaj więcej >

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >