Smakosze.pl
Plastikowe opakowania znikają ze sklepów

Marek BAZAK/East News

Plastikowe opakowania znikają z Lidla i Biedronki

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Plastikowe opakowania są jednymi z najczęściej zanieczyszczających środowisko materiałów - odpowiadają za aż 70% odpadów morskich. W 2019 roku zatwierdzono przez Parlament Europejski dyrektywę plastikową. Dzięki niej z rynku powinny zniknąć najróżniejsze plastikowe produkty, takie jak mieszadełka do napojów, kubki czy sztućce.

Opakowania wykonane z plastiku są wszechobecne. Stosujemy je w pakowaniu najróżniejszych produktów, napojów czy dań restauracyjnych odbieranych na wynos. Styropian i tworzywa sztuczne mają mimo to bardzo negatywny wpływ na ekologię. 

Według ekspertów z Unii Europejskiej, aż 70% odpadków, które zanieczyszczają wody morskie, to produkty jednorazowe. Unia chce, aby państwa członkowskie w 2021 roku zrezygnowały z korzystania z jednorazowych opakowań. Takie zmiany odczuje każdy klient Biedronki czy Lidla.

Plastikowe opakowania wycofywane z rynku

Plastikowe widelce, noże, łyżeczki, pałeczki, talerze, słomki, patyczki do napojów, kupki do napojów czy styropianowe opakowania do jedzenia na wynos - każde z nich znajdziemy praktycznie wszędzie, dlatego ekolodzy chcą skończyć z nimi raz na zawsze. 

W tym celu Unia Europejska dała czas na wdrożenie przepisów zakazujących ich użycia do 3 lipca 2021 roku. Mimo wszystko w naszym kraju może być problem ze skutecznym wprowadzeniem nowego prawa, gdyż nie ma żadnej ustawy w tym zakresie. 

Dopóki nie pojawi się projekt ustawy, która umożliwiłaby transpozycję do prawa krajowego zapisów dyrektywy, ciężko powiedzieć, kto będzie odpowiedzialny za kontrolę i jakie kary będą obowiązywać za wprowadzanie opakowań czy produktów objętych dyrektywą oraz jakie dokładnie podmioty będzie obejmować sankcja - tłumaczy dla money.pl Antonina Konarzewska, specjalistka ds. gospodarki obiegu zamkniętego w Fundacji WWF Polska. 

Lidl i Biedronka wprowadziły już zmiany

Na półkach tych sieci można znaleźć wiele ekologicznych alternatyw. Zamiast plastikowych naczyń, klienci dostają w nich papierowe talerze czy drewniane sztućce. Według Aleksandry Robaszkiewicz z biura prasowego Lidl Polska, tworzywa sztuczne znikną z sieci Lidl w wymaganym terminie. 

Na naszym portalu zdradziliśmy również wiele innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą cię zainteresować. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjaśniamy jak wyhodować drzewko laurowe w domu. W tym tekście  pokazujemy jedzenie przyszłości według Unii Europejskiej. 

Źródło: canva/TShum

Co zamiast plastiku?

Wiele firm nie czeka na odgórne wprowadzenie przepisów i już teraz korzysta z przyjaznych środowiskowo rozwiązań. Dlatego w niektórych z nich można wybrać, za dodatkową opłatą, opakowania na jedzenie wykonane z biodegradowalnych surowców.

Tacki do żywności można robić z pulpy celulozowej i skrobi ziemniaczanej. Do jednorazowych kubków wykorzystuje się papierowe słomki, które znacznie szybciej rozkładają się, niż odpowiedniki wykonane ze szkodliwego plastiku.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >