Smakosze.pl
an

canva.com/Kevin George

Po czym poznać, że czereśnie są robaczywe?

17 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Jeśli obawiasz się, że kupione przez ciebie czereśnie mogą być robaczywe, nie przejmuj się. Można bowiem w bardzo łatwy sposób sprawdzić, czy owoce zawierają jakiś niechcianych lokatorów. Wystarczy dokładnie się przyjrzeć ich skórce i szukać ciemnych plamek, które mogą wskazywać na obecność robaka.

Czereśnie są swojego rodzaju letnim symbolem, w końcu stragany uginają się pod ich ciężarem, a Polacy tłumnie przeszukują targowiska i sklepy, aby znaleźć najbardziej dogodną ofertę. Nierzadki jest widok ludzi, którzy targają wielokilogramowe siatki z tymi owocami.

Niestety, tak jak w przypadku wszystkich owoców, tak i czereśnie mogą paść ofiarą owadów, które składają w nich swoje jaja. Na szczęście istnieje banalnie prosty sposób, aby przekonać się, czy w ich wnętrzu faktycznie żyją larwy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem:

Jak sprawdzić, czy czereśnie są robaczywe?

Choć oczywiście istnieją skuteczne metody na pozbycie się robaków z najróżniejszych owoców, tak zawsze zdecydowanie przyjemniej jest kupić czereśnie, w których nie żyje żaden mało apetyczny robak czy larwa.

W tym celu należy przybliżyć owoc do oczu i dokładnie obejrzeć powierzchnie skórki. Jeśli zauważysz na niej małą czarną lub ciemną plamkę, to znak, że owoc jest najprawdopodobniej robaczywy.

Kopia Bez tytułu (2)

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

CZYTAJ DALEJ

Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to sposób skuteczny w 100 proc. dlatego warto obejrzeć kilka innych czereśni z tej samej partii, zawczasu je otwierając. Zawsze istnieje także możliwość zapytania się sprzedawcy, w końcu dobrze zna swój towar.

Usuwanie robaków z czereśni

Jeśli powyższą metodę wykorzystałeś na kupionych już przez ciebie czereśniach i okazało się, że faktycznie zawierają w sobie larwy, nie pozostaje nic innego, jak się ich pozbyć. Sposób na to jest banalnie prosty, więc możesz skorzystać z niego w każdych warunkach.

Jedyne co będziesz potrzebować, to duża miska, czysta woda oraz sól. Do miski wsyp 2 łyżki stołowe soli kuchennej i zalej ją wodą. Mieszaj płyn do momentu, aż cała sól się rozpuści. Teraz pozostaje jedynie wrzucić do niej czereśnie.

Po 45-60 minutach możesz opłukać je ze słonej wody i jeść. Robaki pod słoną wodą zaczną się dusić i szukając ratunku, wypłyną na powierzchnie wody. Woda z solą nie zmieniają smaku ani właściwości owoców, więc są całkowicie bezpieczne.

Projekt bez tytułu (40)

Źródło: W6, Getty Images Signature

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

  • Zalety jedzenia jednego jajka dziennie

  • Resztkowa zupa z wody po szparagach

  • GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >