Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Przenigdy nie wyrzucaj obierków po ogórkach. Odstraszysz nimi ogrodowego szkodnika
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 17.06.2023 18:14

Przenigdy nie wyrzucaj obierków po ogórkach. Odstraszysz nimi ogrodowego szkodnika

ogórki
Canva/markit

Sezon na ogórki gruntowe w pełni. Jednak powoli rusza też sezon na niechcianych lokatorów, których spotykamy w naszych kuchniach. Mowa o mrówkach. Wykorzystaj obierki z ogórków, by się ich pozbyć.

Obierki po ogórkach odstraszą mrówki

Kupiłeś ogórki, obrałeś je i pewnie przygotowujesz z nich mizerię. Jednak co robisz z obierkami po ogórkach? Wyrzucasz? Nie rób tego, bo możesz obierki wykorzystać na kilka różnych sposobów. Nie chodzi tylko o wrzucenie ich do kompostownika, choć taki sposób na obierki tez jest popularny.

Obierki mogą doskonałym środkiem na odstraszanie mówek. Ogórki zawierają substancję, która działa odstraszająco na mrówki. Jest nawet na nie trucizną. Warto rozłożyć obierki po ogórkach w miejscach, gdzie występują mrówki. To spowoduje, że wkrótce ci niechciani lokatorzy znikną z twojego domu czy obejścia.

Kupując mięso mielone zawsze zwracaj uwagę na ten dopisek. Unikniesz rozczarowania

Zrób ocet z obierków

Z obierków po ogórkach z łatwością przygotujesz ocet. Możesz go użyć jako dodatek do potraw, ale też po rozcieńczeniu wodą- stosować jako tonik do pielęgnacji twarzy. Ocet będzie też przydatny w domu jako środek do czyszczenia. 

Przygotowanie octu z obierków po ogórkach jest proste. Wystarczy słoik wypełnić w ¾ obierkami i zalać litrem zimnej wody z cukrem. Należy dać łyżkę cukru na szklankę wody. Słoik przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciemne oraz chłodne miejsce na 3 tygodnie. Należy codziennie mieszać miksturę i pilnować, by obierki były pod wodą.

Obierki z ogórków- bogate w witaminy

Warto wiedzieć, że najwięcej błonnika znajduje się w ogierkach po ogórkach. Tu też jest sporo witaminy K, która jest istotna podczas krzepnięcia krwi i wchłanianiu wapnia. Naukowcy twierdzą, że zapobiega nowotworom. 

Trzeba podkreślić, że ogórek składa się głównie z wody. Ma jej aż 95 procent i bardzo niskokaloryczny. 100 g tego warzywa ma zaledwie 13 kalorii. Warto jeść ogórki, ale tez obierki z nich wykorzystać do praktycznych celów w swoich domach. Sprawdzą się doskonale. Podawaliśmy przepis na ogórki kiszone z dawnych czasów.  Rączka pokazał jak robi ogórki kiszone. Bez tych liści nie wyjdą smaczne (smakosze.pl

obieranie ogórków
Canva/bdspn

Źródło: haps.pl