Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Rączka pokazał jak robi ogórki kiszone. Bez tych liści nie wyjdą smaczne
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 29.05.2023 13:30

Rączka pokazał jak robi ogórki kiszone. Bez tych liści nie wyjdą smaczne

ogórki kiszone
Canva, Facebook/ Rączka gotuje

Ogórki kiszone często goszczą na stołach Polaków. Są świetnym dodatkiem do kanapek, surówek i sałatek. Wyśmienicie smakują same. Jednak jeden szczegół podczas kiszenia wpływa na wyjątkowy smak ogórków kiszonych. Remigiusz Rączka ujawnia, jakie liście dodaje do kiszenia. 

Ogórki kiszone- bogactwo witamin i smaku

Ogórki kiszone są zdrową polską kiszonką, która jest przyrządzana przez wiele gospodyń. Warto cieszyć się smakiem takich ogórków, bo są one niezwykle zdrowe. Zawierają witaminy C, A, E, K, kwas foliowy. Oprócz tego pełne są potasu, wapnia, fosforu i magnezu.

Sok z ogórków kiszonych chroni przed grzybicą, był polecany na bóle migrenowe oraz bóle gardła. Jedzenie ogórków kiszonych doskonale poprawia odporność. Ważne są dodatki podczas ich kiszenia. Remigiusz Rączka, znany kucharz ze Śląska, stawia na jeden rodzaj liści.

Mariola robi wyśmienite gołąbki z młodej kapusty. Do farszu dodaje uwielbiany składnik

Dodaj te liście do kiszenia ogórków- wyjdą znakomicie

Remigiusz Rączka kisi ogórki w beczkach dębowych. Do kiszenia dodaje koper, chrzan, czosnek i chili. To nadaje pikantnego smaku ogórkom. Ważnym elementem kiszenia jest dodanie przez Rączkę liści czarnej porzeczki. To sprawia, że ogórki zyskują specyficzny aromat. Kucharz wkłada liście porzeczki na spód beczek. Dodaje koper, czosnek i chrzan.

Liście porzeczki wpływają też na chrupkość ogórków. Nie są one miękkie po wyjęciu ze słoików i nie miękną one za bardzo podczas fermentacji mlekowej. Ogórki wkładamy białymi częściami do dołu. Muszą być one ciasno poukładane. Na górę chrzan, papryczkę chili, koper. Można też wsypać przyprawę do kiszenia ogórków. Na litr soli przygotowujemy łyżkę soli. Musi być to sól kamienna. Zalewamy i czekamy 3-4 dni. 

Liście czarnej porzeczki- samo dobro

W liściach czarnej porzeczki znajdziemy garbniki, kwasy organiczne, olejek eteryczny i sole mineralne. Liście stosuje się podczas kiszenia ogórków dla uzyskania wyjątkowego aromatu, ale też po to, by ogórki były chrupiące i nie zmiękły podczas procesu kiszenia. Liście czarnej porzeczki maja zastosowanie w chorobach układu moczowego.

Wspomagają pracę układu trawiennego, a garbniki w nich zawarte mają działanie przeciwzapalne, ściągająco i hamują namnażanie się bakterii. Wpływają też na pracę układu krążenia. Pisaliśmy o ogórkach kiszonych siostry Anastazji. Podawaliśmy też przepis na nie z 1895 roku. 

liście porzeczki

Źródło: YouTube/@raczkagotuje1081