Smakosze.pl Produkty Przepis i właściwości domowego syropu z kwiatów czarnego bzu
Pixabay / licencja: CC 0; sqraz

Przepis i właściwości domowego syropu z kwiatów czarnego bzu

28 kwietnia 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Czarny bez jest typowo wiosenną rośliną, gdyż to właśnie wtedy możemy podziwiać jego piękne kwiaty oraz wspaniały, słodki zapach. Poza walorami estetycznymi ceniony jest także za możliwość wykorzystania przy produkcji naturalnych specyfików leczniczych.

Co ciekawe, nie tylko kwiaty tej rośliny można użyć. Właściwości medyczne mają także kora, liście oraz korzenie czarnego bzu. Jeśli w swoim ogrodzie masz okazałe drzewo, możesz z jego kwiatów przygotować pyszny i wyjątkowo zdrowy syrop.

Syrop z czarnego bzu

Ten smaczny i łatwy w przygotowaniu syrop wykorzystywany jest głównie w jednym celu - profilaktyce przeziębień i innych infekcji górnych dróg oddechowych, a także leczenie męczącego kaszlu, bólu gardła i ogólnym braku energii w czasie choroby. Duża zawartość witaminy C oraz A, B1, B2, B3, B6, beta-karoten i minerały takie jak potas, wapń, magnez, sód, fosfor i sód sprzyjają zachowaniu dobremu zdrowiu.

Dodatkowo warto pamiętać, że nie jest to jedynie lekarstwo. Można z niego tworzyć smaczne napoje, dodając do herbaty, wody, lemoniady czy zimnych koktajli. Jego przygotowanie jest znacznie prostsze, niż można by się spodziewać i z łatwością przygotujesz go samodzielnie w domu.

Potrzebujesz więcej interesujących newsów? Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy, ile zarabiają podstawowi pracownicy sieci sklepów Lidl. W tym tekście informujemy fanów wczesnego grzybobrania gdzie oraz jakie grzyby pojawiają się już w lasach.

Źródło: saras66, Getty Images

Przepis na domowy syrop z czarnego bzu

Składniki:

  • 40 baldachów kwiatów czarnego bzu

  • 5 dużych cytryn

  • 2 litry wody

  • 1 kg cukru

Zacznij od oddzielenia kwiatów bzu od łodyżek. Przepłucz je pod bieżącą i czystą wodą, włóż do dużego garnka i zalej wrzącą wodą. Zakryj naczynie pokrywką i odstaw całość w ciemne i chłodne miejsce na jakieś 16-20 godzin, aby woda wyciągnęła substancje z kwiatów.

Przecedź płyn od rośliny przy pomocy drobnego sitka lub materiału do formowania sera. Dodaj do niego cały cukier (możesz użyć trzcinowego lub muscovado) i podgrzej. Pamiętaj, aby nie gotować syropu, a jedynie podgrzewać do chwili, gdy cukier się rozpuści.

Pod koniec wlej sok z cytryn, doprowadź na kilkanaście sekund do wrzenia i szybko przelej do wyparzonych słoików lub butelek. Z akręć pojemniki, postaw je do góry dnem i po ostygnięciu przechowuj w ciemnym miejscu . Jedna łyżka przed snem jest ilością zupełnie wystarczającą.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: agnieszkamaciag.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy