Przepis na bigos mam z zeszytu babci. Aromatyczne dodatki to nie wszystko
Tradycyjny bigos nie ma sobie równych. Ugotuje go każdy kucharz, ale już nie każdy wie, jak sprawić, aby smakował jeszcze lepiej. Same aromatyczne dodatki nie wystarczą, za doskonałym smakiem, kryje się coś jeszcze. Dlatego koniecznie czytaj dalej, a dowiesz się, o co chodzi, a także poznasz przepis babci na bigos.
Tradycyjny bigos to nie tylko składniki
Bigos z kiszonej kapusty jest tradycyjnym daniem kuchni polskiej, który od wieków zachwyca swoim smakiem. Wszystkim wydaje się, że tradycyjny bigos jest tak dobry i aromatyczny, dzięki dodatkom, ale nie do końca jest to prawdą. Okazuje się, że bigos z kiszonej kapusty będzie smaczny, tylko jeżeli wybierzesz dobrej jakości kapustę. Rozpoznasz ją w bardzo łatwy sposób.
Ta idealna powinna mieć żółty kolor. Pod żadnym pozorem nie kupuj tej, która jest jasna wręcz biała. Istotny jest również zapach kapusty. W dobrej nie powinny być wyczuwalne zapachy octu. Jeżeli je czujesz, to znak, że kapusta zawiera niepotrzebne dodatki. Pamiętaj także, aby ugotowany bigos podawać na drugi dzień. Dopiero wtedy składniki przegryzają się ze sobą, a danie nabiera odpowiedniego smaku.
Składniki na bigos z kiszonej kapusty
Skoro wiesz już, jak rozpoznać dobrej jakości kiszoną kapustę, musisz dowiedzieć się o pozostałych składnikach. Jest ich całkiem sporo i żadnego z nich nie można pominąć, bo tylko dzięki połączeniu tych produktów tradycyjny bigos smakuje tak dobrze. Oprócz wspomnianej już kapusty kiszonej potrzebna będzie także surowa biała, która nada całości odpowiedniej konsystencji. Niezbędne są także różne rodzaje mięs oraz przyprawy. Zerknij na listę poniżej, a poznasz nie tylko składniki, ale też ich proporcje.
Składniki:
- 1,5 kg kiszonej kapusty
- 2 kg surowej kapusty białej
- 2 łyżki smalcu
- 400 g kiełbasy jałowcowej
- 400 g karkówki
- 300 g surowego boczku
- 4 cebule
- 4 ząbki czosnku
- 4 ziarna jałowca
- 6 liści laurowych
- 8 ziaren ziela angielskiego
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- 3 łyżki majeranku
- 2 łyżki mielonej słodkiej papryki
- ½ szklanki suszonych borowików
- 150 g suszonych śliwek
- cukier
- pieprz
- sól
Doskonały przepis babci na bigos
Przygotowanie rozpocznij od namoczenia śliwek i grzybów w wodzie. Następnie boczek, karkówkę oraz kiełbasę pokrój w kostkę o grubości około 1-1,5 centymetra. Z białej kapusty wytnij głąb, a następnie drobno ją poszatkuj. Z kolej kiszoną kapustę odciśnij z nadmiaru soku i pokrój na drobniejsze części. Cebule obierz i posiekaj w drobną kostkę.
W dużym garnku rozpuść smalec. Przełóż mięso i obsmaż je. Następnie wsyp cebulę i dodaj ziele angielskie, ziarna jałowca, liście laurowe. Całość podsmażaj, do momentu zeszklenia cebuli. Czosnek obierz i przeciśnij go przez praskę. Wsyp mieloną paprykę.
Przełóż kiszoną kapustę i wymieszaj ją z pozostałymi składnikami. Następnie stopniowo dodawaj białą kapustę i mieszaj składniki. Grzyby wraz z wodą przelej do garnka. Wsyp majeranek oraz po dużej szczypcie pieprzu, soli i cukru. Ponowie wymieszaj, a garnek przykryj i duś na małym ogniu przez około 2,5 godziny. Dopiero wtedy dodaj koncentrat pomidorowy i śliwki z wodą. Wymieszaj i duś przez godzinę. Na koniec w razie potrzeby przypraw bigos pieprzem, solą i cukrem.
Gotowy bigos z kiszonej kapusty podawaj na drugi dzień, a będzie miał doskonały smak.