Rosół z indyka
Rozgrzewająca i sycąca zupa, która regularnie gości w domach Polaków – rosół, tym razem w wersji odchudzonej, z indyka. W towarzystwie ulubionych dodatków smakuje wyśmienicie!
Przygotowanie dobrego rosołu wymaga jednak sprawdzonego przepisu i kilku ważnych wskazówek. Do jego przygotowania warto użyć kilku różnych części drobiu – uda, korpusu i szyi. Skrzydło też dobrze się tutaj sprawdzi. Obowiązkowo w zupie musi znaleźć się mnóstwo warzyw, które nadadzą wyjątkowego aromatu.
Wszystkie składniki na rosół przygotujesz w chwilę, natomiast sam wywar powinien pogotować się kilka godzin. Czas ten jest niezbędny, aby warzywa zmiękły i oddały cały smak. Podobnie z resztą mięso, które należy zacząć gotować od zimnej wody. Warto też pamiętać, aby nie przesadzić z ilością płynu – rozwodniony rosół to już nie to samo. Wodę śmiało można dodać na koniec gotowania, jeśli uznamy, że zupa jest zbyt tęga. Sekretem dobrego rosołu jest też gotowanie go na małym ogniu.
Wszystkie składniki na tę zupę dostępne są w sklepach przez cały rok, a więc można ją przyrządzać niezależnie od pory roku. Najlepiej smakuje jednak jesienią i zimną, kiedy aura za oknem nie rozpieszcza. Jest też lekarstwem na przeziębienie i osłabienie oraz.. kaca! Następnego dnia możesz zrobić z niej pomidorową lub poporcjować i zamrozić jako bazę do innych dań.
Składniki na rosół z indyka, 4 porcje:
1 duże udko, 1 szyja lub kawałek korpusu
2 średniej wielkości marchewki
mały korzeń pietruszki
kawałek pora (ok. ¼)
kawałek selera (ok. ¼ małego korzenia)
natka pietruszki
1 biała cebula
3 szt. suszonych borowików
1 łyżka jasnego sosu sojowego
przyprawy: sól, 6 ziaren pieprzu, 3 kulki ziela angielskiego, 2 liście laurowe
opcjonalnie: liść zielonej kapusty włoskiej, ¼ bulwy kopru włoskiego, ½ łodygi selera naciowego.
Sposób przygotowania rosołu z indyka:
Mięso opłukać pod bieżącą wodą, a jeśli chcemy, aby zupa była chudsza można usunąć skórę. Indyka włożyć do dużego garnka, wsypać ½ łyżki soli i zalać wodą do momentu przykrycia mięsa. Zamieszać, aby sól się rozpuściła. Mięso zostawić w solance na około 30 minut.
W tym czasie umyć i obrać warzywa, marchewkę dodatkowo przekroić na kilka mniejszych słupków. Obrać również cebulę i przypiec na palniku kuchenki gazowej. Dobrze jeśli cebula się zabrązowi, ale nie spali, ponieważ będzie wtedy gorzka. Jeśli nie masz kuchenki gazowej to cebulę przetnij na pół i podsmaż na suchej patelni.
Po pół godziny e wylać wodę z mięsa i wlać świeżą. Warto pamiętać, aby woda była zimna – jej powolne podgrzewanie sprawi, że cały aromat indyka przedostanie się do zupy. Zaczekać do momentu pojawienia się szumowin i ściągnąć je łyżką.
Kiedy woda z mięsem będzie wrzeć, zmniejszyć gaz do minimum i przykryć garnek na około 1 godzinę.
Następnie dodać wszystkie przyprawy: listki laurowe, ziela angielskie, pieprz, sól oraz sos sojowy i warzywa. Dorzucić również suszone grzyby. Ponownie przykryć garnek i zagotować.
Zupę gotować przez około 2 godziny na małym ogniu z uchyloną pokrywą. Pod koniec gotowania wyłowić wszystkie zielone warzywa, ponieważ będą się rozpadać.
Wyjąć warzywa (można zjeść je razem z rosołem, zachować do sałatki jarzynowej lub zmielić z mięsem i zrobić farsz np. do krokietów) oraz indyka. Mięso po wystudzeniu obrać i również wykorzystać w tym albo innym daniu.
Rosół przecedzić na sitku o niewielkich oczkach.
Przelać na talerz. Podawać z posiekaną natką pietruszki, marchewką z rosołu, mięsem i makaronem/lanymi kluskami.
Składniki na lane kluski:
2 jajka
2 kopiaste łyżki mąki.
Sposób przygotowania ekspresowych lanych klusek:
Jajka wbić do naczynia i roztrzepać widelcem. Dodać 2 czubate łyżki mąki i połączyć rózgą do momentu uzyskania gładkiej w konsystencji masy.
Ciasto wlewać bezpośrednio na gotujący się rosół, ale tylko na tę część, która zostanie zjedzona od razu. Do tego najlepiej wykorzystać łyżeczkę lub widelec i robić cieniutkie smugi. Wlewać je po całości rosołu, aby się nie skleiły i nie utworzyły jednej, dużej kluski. Po wypłynięciu ciasta na powierzchnie, danie jest gotowe do spożycia.
Smacznego!