Niezliczone zalety wody po ugotowaniu ryżu
Ryż dla mieszkańców Azji jest tym, czym dla nas chleb i ziemniaki. Ziarna tego zboża stanowią podstawowy składnik ich diety, a w naszym kraju zdobywa coraz większą popularność - głównie za sprawą dietetycznych korzyści płynących z jedzenia go.
Jeśli więc jesteś dużym fanem ryżu i często go gotujesz na obiad, nigdy nie wylewaj wody po ugotowaniu. Jest ona po brzegi wypełniona substancjami odżywczymi, które korzystnie mogą wpłynąć na jakość cery czy kondycję roślin doniczkowych.
Gotujesz ryż? Nie wylewaj wody do zlewu
Naukowcy z Wydziału Farmacji Uniwersytetu Lisbońskiego testowali w 2018 roku wodę ryżową na skórze przez 28 dni. Eksperci doszli do wniosku, że woda ryżowa działa bardzo podobnie do kwasu askorbinowego, czyli popularnej witaminy C.
Jak czytamy na portalu onet.pl, badanie wykazało również, że woda ryżowa zmniejszyła aktywność elastazy, enzymu odpowiedzialnego za starzenie się skóry. Okazuje się więc, że woda ryżowa może potencjalnie zmniejszać powstawanie zmarszczek na skórze.
Ziarna ryżu bogate są w skwalen -substancje o właściwościach chemoprewencyjnych, przeciwbakteryjnych oraz przeciwgrzybiczych. Co więcej, lizbońscy naukowcy odkryli także, iż skwalen może mieć bardzo duży wpływ na chorobę niedokrwienną serca.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł , w którym pokazujemy sposób na wykorzystanie drugiej strony na tłuczku do mięsa. W tym tekście z kolei zdradzamy genialny przepis na parzybrodę - pyszną zupę z kapusty i boczku.
Azjaci korzystają z wody po ryżu podczas pielęgnacji włosów
Woda ryżowa bardzo korzystnie wpływa na kondycję i wygląd włosów oraz skóry głowy. Azjatyckie kobiety od tysięcy lat stosowały ją w formie płukanki, która odżywia kosmki, sprawia, że stają się silniejsze, lśniące i elastyczne. Woda wypełniona jest mikroelementami, które są istotne dla dobrego zdrowia skóry głowy.
Jeśli chcesz używać jej jako naturalnego toniku, czy specyfiku łagodzącego objawy trądziku i egzemy, wystarczy, że zwilżysz wacik kosmetyczny w wodzie ryżowej i naniesiesz ją na zmienione miejsce. Wystarczy powtarzać tę czynność każdego dnia, a zdrowie skóry znacznie się poprawi.
Co ciekawe, jeśli nie chcesz korzystać z niej jako suplementu diety czy kosmetyku, możesz podlewać nią swoje domowe rośliny. Ostudzona i nieposolona woda po ryżu wzbogaca glebę o azot, fosfor i potas. Dodatkowo skrobia mobilizuje bakterie glebowe do rozwoju, dzięki czemu ziemia staje się o wiele żyźniejsza.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: onet.pl