Prosty przepis na puszyste racuchy
Racuchy uchodzą za wyjątkowy specjał, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Niektórzy mogliby je zajadać niemal codziennie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować je w domowym zaciszu. Tym razem sięgniemy po przepis na anielskie ruchańce.
Racuchy w wyjątkowej odsłonie
Nie da się ukryć, że racuchy należą do smakołyków, które na stałe wpisały się w naszą kulinarną kulturę. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na polskiej Wikipedii, danie to jest uznawane za tradycyjną potrawę kuchni polskiej.
Racuchy można przygotować na rozmaite sposoby. Zazwyczaj dodaje się do nich jabłka. Jednak równie dobrze możemy wykorzystać śliwki lub rabarbar. Niektórzy smakosze stawiają nawet na dodatki w postaci bananów i bakalii. Na dobrą sprawę ogranicza nas wyłącznie własna inwencja.
Racuchy już wcześniej gościły na naszym portalu. Jakiś czas temu przedstawialiśmy przepis na smakowite placuszki od siostry Anastazji. Dziś sięgniemy po recepturę na racuchy rodem z Warmii. Anielskie ruchańce przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym smakoszom.
Nietypowa nazwa wywodzi się z miejscowości, z której pochodzą te racuchy. Mowa o Aniołowie. Ruchańce w trakcie smażenia skwierczą i poruszają się w taneczny sposób. Nie znajdziemy w nich owocowych dodatków, jednak ich smak pozostanie na długo w pamięci. Co nam będzie potrzebne do ich przygotowania?
500 g mąki pszennej
500 ml mleka
80 g cukru
50 g drożdży
50 g masła
3 jajka
odrobina soli
olej
(Pixabay / RitaE)
Jak przygotować niecodzienne racuchy?
Racuchy w tym wydaniu są banalnie proste w przygotowaniu. Na początku podgrzewamy mleko. Pamiętajmy, by nie doprowadzać go do wrzenia. W tym samym czasie mąkę przesiewamy do miski. Robimy w niej wgłębienie, do którego połowę mleka i dodajemy cukier, pokruszone drożdże i sól.
Całość zostawiamy na 15 minut. Po tym czasie w mleku powinny pojawić się bąbelki. Wówczas wzbogacamy wszystko o pozostałe mleko i zagniatamy ciasto. Dodajemy do niego żółtka. Ciasto ponownie mieszamy. Stopniowo wlewamy do niego roztopione masło.
Z białek ubijamy pianę i dodajemy ją do ciasta na racuchy. Wszystko delikatnie mieszamy. Powinniśmy otrzymać jednolitą masę. Na patelni rozgrzewamy olej. Najlepiej, jeśli jego warstwa będzie miała około 2 cm. Porcje ciasta nakładamy łyżką.
Racuchy smażymy z oby stron na złocisty kolor. Wykładamy je na ręczniki papierowe. Na koniec możemy posypać je cukrem pudrem. Warto również zwrócić uwagę na przepis od Karola Okrasy. Racuchy w jego wydaniu są niezwykle smakowite.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Beszamel; Wikipedia; Co To Za Choroba