Smakosze.pl

Sanepid wycofuje kolejny produkt ze sklepów spożywczych

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Zazwyczaj produkty kupowane w sklepach spożywczych nie budzą naszych obaw. Niestety, Główny Inspektorat Sanitarny regularnie wycofuje ze sprzedaży produkty, które jego zdaniem nie powinny nadawać się do spożycia. Właśnie podano informację o wycofaniu ze sklepów partii popularnego sosu czosnkowego.

Główny Inspektorat Sanitarny stoi na straży dobra konsumentów i wycofuje ze sklepów produkty, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Wczoraj na stronie rządowej pojawiła się kolejna niepokojąca informacja o wycofaniu ze sprzedaży partii popularnego produktu.

GIS wycofuje ze sprzedaży partię sosu czosnkowego

Kontrola Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych stwierdziła niezgodność w zakresie zawartości glutenu w jednej z partii popularnego sosu czosnkowego marki Roleski, który był oznakowany jako produkt bezglutenowy.

Dokładnie chodzi o sos czosnkowy, 300 g, o numerze partii: 16.11.2021 L2.C3 i dacie minimalnej trwałości: 16.11.2021 r., na etykiecie widnieje informacja "bez glutenu". Producentem sosu jest Roleski Sp. j. ze Zbylitowskiej Góry.

Jego spożycie przez osoby uczulone na gluten mogłaby spowodować reakcję alergiczną. Dlatego, zaleca się wyrzucenie go lub oddanie do sklepu. O czym jeszcze w ostatnim czasie informował GIS? Wydano między innymi ważną informację dla wszystkich grzybiarzy.

GIS przestrzega przed grzybobranianiami

GIS podał także cenne informacje dla grzybiarzy. Przestrzegł ich, aby podchodzili odpowiedzialnie do grzybobrań. Zalecił im między innymi używanie specjalnych środków na kleszcze oraz komary.

Sanepid zwrócił uwagę, że foliowe reklamówki nie nadają się do przechowywania grzybów. Najlepiej zbierać je do wiklinowych koszyków. Grzybiarze powinni sięgać tylko po te grzyby, których są w 100 % pewni.

GIS przestrzega również przed kupowaniem grzybów z niepewnego źródła, słuchania porad nieznanych grzybiarzy oraz podawania ich małym dzieciom, seniorom oraz osobom z problemami gastrycznymi. 

Bez wątpienia tego typu wskazówki pozwolą uniknąć licznych nieprzyjemnych sytuacji, które są bezpośrednim zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia

Polecamy nasze pozostałe artykuły. Niedawno pisaliśmy m.in. o zarobkach w restauracji Gessler oraz podawaliśmy przepis na lekką zupę z młodej kapusty.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: GIS

Zapraszamy na nasz Instagram

undefinedundefined  

Monika Dec

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbiera dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuje, podróżuje i czyta książki.Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Dlaczego warto jadać rydze?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujące zdjęcie borowika

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed jajkami z Biedronki

Czytaj więcej >

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni maślaki ?

Czytaj więcej >

Produkty

Pilny komunikat GIS dla grzybiarzy

Czytaj więcej >

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >