Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Sezon na grzyby wystartował, w lasach są już kurki i borowiki. Warto iść na grzybobranie
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 31.05.2024 14:50

Sezon na grzyby wystartował, w lasach są już kurki i borowiki. Warto iść na grzybobranie

grzyby
Fot. Canva

Grzyby w maju? Jak najbardziej! Już teraz w niektórych regionach Polski można zbierać borowiki i kurki. Sezon na grzyby zapowiada się obiecująco, a grzybiarze zacierają ręce. 

Majowe grzybobranie, gdzie szukać okazów?

Grzyby w maju mogą wzbudzać ciekawość i nieco dziwić. Jednak faktem jest, że w wielu regionach Polski pojawiły się już pierwsze okazy. Grzybiarze nie marnują czasu i ruszają do lasów. Gdzie mają szanse na zebranie pierwszych okazów? Majowe grzyby znajdziemy na Mazowszu. 

Tam w lasach pojawiły się już borowiki i kurki. Na grzyby można się też wybrać na Śląsk. W lasach zbierzemy oprócz borowików i kurek, jeszcze zielonki. Natomiast w Wielkopolsce można znaleźć oprócz wyżej wymienionych grzybów, też rydze. Po pierwsze okazy można się  wybrać do dolnośląskich lasów. Grzybów nie brakuje też na Lubelszczyźnie. 

borowik
Fot. Canva/GeorgHanf
Żadne jabłka, racuchy z truskawkami są 100 razy lepsze. Jeszcze podziękujesz za ten przepis

Borowiki i kurki w maju

Borowiki znajdziemy zarówno w lasach iglastych, jak i liściastych. Te grzyby rosną też w lasach mieszanych. Natomiast rydze można wypatrzyć głównie pod sosnami i w wysokich trawach. Kurki znajdziemy wszędzie tam, gdzie występują dęby, buki, sosny i świerki. Aktualnie grzybów nie brakuje też na Dolnym Śląsku.

Grzybiarze zbierają borowiki w lasach Gór Sowich. Pierwsze okazy można znaleźć w okolicach miejscowości Bolków, Świdnica, Węgliniec i Kowary. Oprócz borowików rosną też podgrzybki. Natomiast borowiki na Lubelszczyźnie pojawiły się w okolicach Kraśnika. Kurki można znaleźć w okolicach jezior. 

Takich grzybów nie zbieraj

Grzybiarze zauważają, że pogoda dobrze wróży przyszłym grzybobraniom. Jest ciepło, a gdy spadnie jeszcze więcej deszczu, to grzyby zaczną rosnąć na potęgę. Prawdopodobnie sezon grzybowy będzie udany. Teraz pojawiają się pierwsze borowiki, kurki i rydze, jednak w dużej mierze mogą być to jeszcze niewyrośnięte okazy.

Takich grzybów nie zbierajmy. Warto zaczekać na większe i bardziej dojrzałe okazy. Te również się zdarzają, ale jest ich niewiele. Pamiętajmy, by zawsze zbierać tylko te grzyby, które znamy i których jesteśmy pewni. Warto też wybrać się na grzybobranie z osobą, która zna się na grzybach. Pomyłka może nas wiele kosztować. Pisaliśmy o tym, jakie porzeczki są najzdrowsze. Podpowiadaliśmy, które liście dodać do kiszenia, by ogórki były chrupiące

kurka
Fot. Canva/ugglemamma