Smakosze.pl
pomidory

Pixabay /adynoing

Interwencja sanepidu w sklepach spożywczych w polskim mieście

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Brud, przeterminowana żywność oraz przechowywanie produktów spożywczych w nieodpowiedniej temperaturze. A do tego personel bez maseczek i brak płynu do dezynfekcji rąk. To lista przewinień, jakie zgłaszają klienci sklepów, piekarni i restauracji w Szczecinku. Każdy zgłoszony przypadek jest starannie sprawdzany przez sanepid.

W ostatnim czasie szczególną uwagę przywiązujemy do higieny. W dobie pandemii niezwykle ważne jest, aby zachować czystość rąk. Wymagamy również higieny i specjalnych środków ostrożności od sklepów. Niestety, nie zawsze jest to przestrzegane.

Lokalna gazeta Temat Szczeciniecki doniosła o skandalicznych praktykach, jakie miały miejsce w tamtejszej piekarni, restauracji, markecie i sklepie spożywczym oraz hurtowniach spożywczych.

O zaniedbaniach donieśli sanepidowi poirytowani klienci. Jakie były najczęstsze wskazywane uchybienia?

Ponure praktyki w sklepie spożywczym, piekarni i restauracji w Szczecinku

Jak donoszą lokalne media lista uchybień była naprawdę długa. Należało do nich między innymi: przechowywanie środków spożywczych w nieodpowiedniej temperaturze oraz wprowadzanie do obrotu żywności po upływie daty minimalnej trwałości terminu przydatności do spożycia. Reakcja sanepidu była natychmiastowa.

W następstwie skandalicznych praktyk na właścicieli zakładów nałożono łącznie 7 mandatów karnych na kwotę 2 100, 100 zł. Aż cztery z nich otrzymały sklepy spożywcze (w tym jeden supermarket), dwa piekarnia, a jeden zakład małej gastronomii.

W samym 2020 roku do miejscowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczecinku wpłynęło aż 27 interwencji klientów dotyczących przestrzegania przepisów higieny w sklepach spożywczych oraz gastronomii. Wszystkie uchybienia zostały usunięte, co potwierdziły odpowiednie kontrole.

Sanepid czuwa nad odpowiednim stanem sanitarnym sklepów oraz lokali gastronomicznych. Gdy tylko mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z utrzymaniem niezbędnej higieny w danym miejscu, powinniśmy niezwłocznie zawiadomić odpowiedni organ.

Często sami klienci oceniają, czy w danym miejscu jest odpowiednio czysto, i czy przestrzegane są wszystkie warunki sanitarne. Samo nieodpowiednie przechowywanie produktów spożywczych może mieć dla klientów ponure konsekwencje.

Sanepid czuwa również nad bezpieczeństwem produktów, które kupujemy w sklepach. Niedawno pojawił się komunikat o wycofaniu popularnych kiełbasek. Więcej szczegółów poznasz w naszym artykule.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: gotujmy/ szczecinek.com

Zapraszamy na nasz Instagram

undefinedundefined

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >