Smażony makaron po japońsku Yakisoba
Gryczany makaron Yakisoba
Yakisoba w japońskiej kuchni dosłownie oznacza smażony makaron . Można go znaleźć na większości azjatyckich uliczek wypełnionych budkami z jedzeniem przygotowywanym na miejscu.
Oryginalnie do przyprawiania makaronu Yakisoba używa się sosu ostrygowego , który ma charakterystyczny orientalny aromat. Danie powinno być serwowane wraz z posiekanym imbirem, proszkiem z wodorostów czy płatkami ryb. Yakisoba podawana jest najczęściej na głębokim talerzu, jako danie główne obiadowe lub dodatek do innej potrawy.
Sam makaron Soba to jeden z bardziej popularnych azjatyckich makaronów, który używany jest również do przygotowywania słynnych potraw typu ramen . Soba ma charakterystyczny posmak gryki i wiele właściwości odżywczych. Jest on również bogatym źródłem witamin z grupy B, fosforu oraz cynku. Jego niski indeks glikemiczny obniża cholesterol , reguluje poziom cukru we krwi i pozytywnie wpływa na układ krążenia.
Oryginalna japońska kuchnia - bogactwo smaków i aromatów
Kuchnia japońska jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie. Tradycyjne dania, których historia zaczyna się w kraju Kwitnącej Wiśni zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Yakisoba ma orzechowy aromat , który świetnie się łączy z azjatyckimi dodatkami, takimi jak sezam, imbir, czosnek czy chili.
Przepis na smażony, japoński makaron Yakisoba z warzywami
Yakisoba to doskonały i prosty pomysł na posiłek odmienny od tradycyjnych europejskich dań. Smażony makaron z warzywami z dodatkiem orientalnych przypraw.
Składniki na 2 osoby:
-
150 g polędwiczki wieprzowej lub piersi z kurczaka
-
8 krewetek (świeże lub mrożone) – można z nich zrezygnować, zwiększając ilość mięsa
-
200 g makaronu Soba (japoński, gryczany, opcjonalnie makaron do zupek chińskich)
-
2 zielone papryczki chili lub 1/2 zwykłej zielonej papryki
-
4 cebule dymki
-
1 mały brokuł
-
2 łyżki nasion sezamu
-
2 łyżki oleju roślinnego
-
Świeże kiełki fasoli mung
-
1 duża marchewka
-
1 jajko
-
1/4 szklanki (60 ml) jasnego sosu sojowego
-
2 łyżeczki cukru.
Przygotowanie:
-
Mięso w temperaturze pokojowej pokroić na plasterki, krewetki rozmrozić, jeśli były mrożone, opłukać i dokładnie osuszyć.
-
Przygotować sos: zagotować sos sojowy z cukrem w małym rondelku, następnie zmniejszyć ogień i gotować przez około 5-7 minut lub do czasu, aż sos zgęstnieje (uważać, aby się nie przypalił).
-
Makaron ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, lub po prostu zalać wrzątkiem i poczekać aż zmięknie, odcedzić na sicie i przelać zimną wodą.
-
Do makaronu dodać pokrojoną na cienkie plasterki zieloną papryczkę chili lub pokrojoną w kosteczkę / paski zwykłą paprykę. Dodać drobno posiekane białe części dymki i pokrojone na większe kawałki części zielone. Brokuł lekko obgotować w osolonej wodzie, podzielić na różyczki.
-
Marchewkę pokroić na cienkie paseczki lub zetrzeć na grubych oczkach, dodać razem z brokułem do pozostałych dodatków. Wszystko dokładnie wymieszać.
-
Sezam lekko zrumienić na suchej patelni (nie za mocno, bo będzie gorzki)
-
Na większym ogniu rozgrzać wok lub dużą patelnię (z cienkim dnem), wlać olej i jak będzie gorący wrzucić polędwiczki.
-
Na dużym ogniu obsmażać mięso, do momentu aż mięso zmieni kolor.
-
Wyjąć polędwiczkę na talerz, na tę samą patelnię / wok włożyć makaron wymieszany z dodatkami, krewetki (jeśli ich używamy) oraz kiełki fasoli mung, cały czas mieszając, smażyć kilka minut
-
Dodać sos, jajko oraz polędwiczkę i smażyć jeszcze przez około 1 minutę.