Ta sałatka to specjalność mojej cioci ze Śląska. Cała rodzina zajada się nią nie tylko na święta
Czy lubicie przysmaki kuchni regionalnej? Dla mnie takie potrawy są ciekawą podróżą kulinarną w głąb Polski. W jedną z nich wyruszyłam dzięki przepisowi cioci ze Śląska. Jej sałatka jest bardzo prosta, ale dostarcza wielu kulinarnych wrażeń.
Szałot śląski, czyli prosta i pożywna sałatka
Kuchnia polska jest pełna pysznych smaków. Tych dostarczają też smakołyki z kuchni regionalnej. Ostatnio miałam okazję skosztować szałotu śląskiego . To sałatka mojej cioci, która pochodzi właśnie z tego regionu Polski.
Szałot robi się z kilku prostych i łatwo dostępnych składników. To danie, które zostało wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi . Do zrobienia tej śląskiej potrawy potrzebujemy śledzi, ziemniaków, ogórków kiszonych, cebuli oraz przypraw. Danie jest smaczne, pożywne i postne.
Jak zrobić szałot śląski?
Składniki:
- 3 śledzie solone
- 1 kg ziemniaków
- 2 ogórki kiszone
- 2 cebule
- sól
- pieprz
Przyrządzenie tego dania zaczynamy od ugotowania ziemniaków w mundurkach i ich ostudzenia. Następnie obieramy i kroimy w kostkę . To samo robimy z ogórkami kiszonymi i cebulą. Teraz pora na moczenie śledzi.
Ryby musi oczyścić też z ości i pokroić w paseczki. Wszystkie składniki mieszamy, a na końcu doprawiamy solą oraz pieprzem. Możemy dodać odrobiny octu do smaku. Nasz szałot, czyli śląska sałatka jest już gotowa do podania.
Szałot śląski pełny regionalnego smaku
Szałot śląski jest sałatką o wyrazistym smaku. Śledzie i cebula nadają jej charakteru. Danie może być podawane jako samodzielne potrawa. Jest bardzo pożywna i postna, dlatego można ją zaserwować w Boże Narodzenie lub jako obiad w piątek.
Tę potrawę przygotujemy szybko i w bardzo prosty sposób. Warto spróbować tego regionalnego dania i posmakować śląskiej kuchni. Szałot śląski jest sycącym i prostym daniem, które będzie smakować wielu smakoszom. Pisaliśmy o tym, jak zrobić sałatkę z winogronami. Radziliśmy, jak przyrządzić sałatkę śledziową na święta.
Źródło: przyslijprzepis.pl