Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Co się dzieje z organizmem, gdy jemy 2 banany dziennie? Zmiany są wręcz nieuniknione
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 12.12.2023 17:58

Co się dzieje z organizmem, gdy jemy 2 banany dziennie? Zmiany są wręcz nieuniknione

banany
Canva/kuppa_rock

Banany są owocami, które uwielbiają Polacy. Zajmują  drugie miejsce zaraz za jabłkami. Czy wiecie, co się stanie, gdy będziemy jeść 2 banany dziennie? Na pewno zyska na tym nasze zdrowie i samopoczucie.

Jedzmy banany na zdrowie

Banany nie są już rarytasem tak, jak w czasach PRL. To owoce łatwo dostępne i niedrogie. Ich jedzenie dostarcza nam niezłej porcji energii i słodkiego smaku. Wiele osób obawia się jednak, że banany zwiększą ich masę ciała. 100 g bananów to 89 kcal, ale też spora porcja potasu, błonnika i witaminy C.

Oprócz tego jedzenie bananów dostarcza nam witaminy B6 i sodu. Sięganie po te owoce ma dobroczynne właściwości dla naszego zdrowia. Dzięki ich jedzeniu możemy wyregulować ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Jednak to nie wszystkie zalety, które płyną z jedzenia bananów. 

Canva/Natalia Zakharova
Canva/Natalia Zakharova
Robię to ciasto zamiast makowca i piernika. Jest hitem na świątecznym stole, każdy mnie prosi o przepis

Jedz dwa banana dziennie i ciesz się zdrowiem

Gdy będziemy jeść dwa banany dziennie, zmniejszymy ryzyko zachorowania na nowotwór. Te owoce pełne są witaminy C, która jest jednym z najpotężniejszych antyoksydantów. Te neutralizują wolne rodniki, które przyczyniają się do rozwoju raka. Natomiast błonnik zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.

Wysoka zawartość potasu wpływa pozytywnie na pracę serca i zapobiega zachorowaniu na chorobę niedokrwienną. Jedzenie bananów wspiera pracę układu trawiennego i łagodzi  dolegliwości żołądkowe. Banany to słodkie owoce, a gdy zjemy dwie sztuki, to dostarczymy więcej cukru niż dzienna dawka zalecana dla osób dorosłych. Pocieszające jest to, że wraz z cukrami owocowymi dostarczymy też błonnika.

Jedzenie bananów poprawi nam humor

Jedzenie bananów zapewni nam dobry humor, lepsze samopoczucie i relaks. Spożywanie tych owoców wpływa pozytywnie na osoby, które borykają się z depresją. Jedzenie tych owoców poprawia też koncentrację, pamięć i zdolność uczenia się. Dwa banany dziennie to porcja optymalna. 

Jedzenie zbyt wielu bananów, a tym samym dostarczanie za dużej dawki potasu, może skutkować sennością, apatią, zawrotami głowy i zaburzeniami równowagi. Takie dolegliwości mogą wystąpić u osób, które przyjmują beta- blokery na choroby serca. Podnoszą one poziom potasu we krwi, który jeszcze może wzrosnąć po zjedzeniu bananów. Pisaliśmy o tym, jak przygotować ciasteczka z bananami i czekoladą. Podawaliśmy też przepis na znakomite ciasto z tymi owocami. 

banany
Canva/Tatiana Volgutova

Źródło: onet.pl, wp.pl