Co roku na Wigilię przyrządzam ten bigos. Z tego przepisu korzystała jeszcze moja prababcia
Bigos wigilijny jest szczególnym daniem. Nie znajdziemy w nim mięsa, bo jest potrawą postną. Za to dużo w nim grzybów leśnych, które zapewniają wspaniały smak i aromat. Ten wyjątkowy bigos robię z przepisu mojej prababci, którym chętnie się z wami podzielę.
Bigos wilijny, który robiła prababcia
Już niedługo podzielimy się opłatkiem z bliskimi i usiądziemy do wigilijnej kolacji. Na stole znajdziemy nie lada rarytasy. Jednym z nich jest bigos wigilijny, który czaruje smakiem leśnych grzybów i doskonałych przypraw. Nie ma w nim mięsa, bo to danie postne.
W bigosie wigilijnym znajdziemy moc smaków kapusty kiszonej, borowików i podgrzybków. To danie zachwyci rodzinę i gości w ten szczególny dzień, jakim jest Wigilia. Polecam przepis mojej babci na tę wyśmienitą potrawę. Efekt jest naprawdę wyborny.
Przy tym zwykły smalec może się schować. Jak dla mnie to najlepsze smarowidło do chlebaJak zrobić bigos wigilijny z przepisu prababci?
Składniki:
- ½ kg białej kapusty
- ½ kg kwaszonej kapusty
- 400 g suszonych grzybów
- 4 suszone śliwki
- koncentrat pomidorowy
- 2 ząbki czosnku
- 1 cebula
- ziele angielskie
- suszony jałowiec
- liście laurowe
- sól
- pieprz
- olej
Przygotowanie bigosu wigilijnego zaczynamy od namoczenia grzybów i odstawieniu ich na 3 godziny. Wodę z grzybów odcedzamy i zagotowujemy. Dokładamy namoczone wcześniej grzyby i gotujemy, aż zmiękną. Następnie myjemy świeżą kapustę i szatkujemy, a kiszoną odsączamy z nadmiaru soku i szatkujemy.
Cebulę kroimy, czosnek przeciskamy przez praskę i podsmażamy na patelni. Dodajemy koncentrat pomidorowy i 15 minut. Do garnka wlewamy zalewę z grzybów i zagotowujemy. Dodajemy kapustę kiszoną, pokrojone grzyby, przyprawy. Gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem około 45 minut.
Wigilijny bigos zasmakuje całej rodzinie
Do składników w garnku dodajemy poszatkowaną białą kapustę i mieszamy. Gotujemy około 60 minut, aż kapusta będzie miękka. Pod koniec gotowania dodajemy pokrojone suszone śliwki, doprawiamy solą i pieprzem. Następnie gotujemy jeszcze około 20 minut.
Po upływie tego czasu nasza potrawa wigilijna jest już gotowa do podania. Bigos będzie idealny z pieczywem lub z ziemniakami. Jest jeszcze smaczniejszy po odgrzaniu na patelni. Bigos wigilijny z przepisu prababci zawsze wychodzi i jest niezwykle aromatyczny. Radziliśmy, czego nigdy nie dodawać do tego dania. Podawaliśmy też przepis na bigos, który ma co najmniej 100 lat.
Źródło: akademiasmaku.pl