Popularny kucharz z polskiego kulinarnego YouTube'a zwrócił uwagę na fatalny problem z wieczkami do słoików. Jeśli twoje przetwory nagminnie się psują, może winna jest przyczyna, którą wskazał.
Kiedyś jedliśmy głównie ziemniaczane. Dziś kotlety warzywne to wciąż rozrastająca się kategoria potraw, a w roli bazowych składników wciąż pojawiają się kolejne rośliny. Kalarepa jest jedną z nich.
Doskonale znana z telewizji kucharka i restauratorka Anna Starmach podzieliła się swoim pomysłem na doskonałe letnie warzywa. Można potraktować je jako sałatkę na grilla albo osobne danie. To jedna z najbardziej letnich rzeczy, jakie można zjeść – może poza świeżymi owocami…
Przygotowywanie przetworów, obok grillowania i piłki nożnej to nasz sport narodowy. Wszyscy uwielbiamy ogórki kiszone, konserwowe, marynowaną cukinię, czy domowe soki i dżemy. Zanim jednak zaczniemy przygotowywać smakołyki na zimę, upewnijmy się, że zrobiliśmy wszystko, by warzywa i owoce do tej zimy przetrwały. Ta zasada jest kluczowa. Jeśli o niej zapomnisz, przetwory szybko się zepsują.
Oto ciekawy przepis na przygotowanie pieczonego kalafiora. Może on być uzupełnieniem mięsnego posiłku lub po prostu warzywnym obiadem. Niskokaloryczny kalafior jest świetnym wsparciem diety, a w tej pieczonej postaci jest dobrym, sycącym i dość lekkim daniem.
Dynię nazywa się jesiennym warzywem czy też warzywem sezonowym. Czy to określenie jest jednak właściwe? Choć zwyczajowo dynię zaliczamy do warzyw, to pod względem botanicznym jest ona owocem. Podobną rozbieżność stosujemy na co dzień również w stosunku do innych popularnych produktów.Dynia podobnie jak ogórki, pomidory czy bakłażany, nie jest warzywem a owocem. Owoc od warzywa rozróżniamy przez to, że rozwija się on z kwiatów rośliny. Kolejnym dobrym sposobem na odróżnienie tych dwóch grup jest zawartość pestek. Pestki znajdujemy jedynie w owocach, w warzywach ich zaś nie uświadczymy.
Pomidory w zalewie słodko- kwaśniej to niebanalny sposób na zakonserwowanie na zimę tych warzyw. Takie pomidorki możemy zrobić w zasadzie każdej drobnej ich odmiany. Wystarczą dwa tygodnie marynowania aby pomidory w zalewie słodko-kwaśniej cieszyły nasze podniebienie jako dodatek obiadowy lub imprezowa przystawka.Pomidory w zalewie są proste do wykonania i nie wymagają żadnych trudnodostępnych składników. Sekretem udanych pomidorów w zalewie są odpowiednio dobrane proporcje składników marynaty, a także przypraw. Nutki pikanterii możemy dodać za pomocą dołożonej do słoika ostrej papryczki.