Pokrój kalarepę na plastry i wrzuć do wrzątku. W głowie się nie mieści, co z tego wyjdzie
Kiedyś jedliśmy głównie ziemniaczane. Dziś kotlety warzywne to wciąż rozrastająca się kategoria potraw, a w roli bazowych składników wciąż pojawiają się kolejne rośliny. Kalarepa jest jedną z nich.
Kotlety z kalarepy
Uwielbiana w dawniejszych czasach, kiedy ludziom groził głód, warzywo to wraca w wielkim stylu. Dziś można ją bardzo łatwo kupić, nawet w dyskontach. Świetnie sprawdza się na surowo, lecz także jako składnik zup czy sałatek.
Jednak w tym przepisie przyrządzamy kalarepę jako kotlet. Pokrojona w cienkie plastry i usmażona w panierce, do złudzenia przypomina kotlet schabowy lub sznycel po wiedeńsku. Jednak ten przepis jest doskonały dla wegetarian, a do tego dietetyczny.
Dodaję 4 sztuki i zupa z fasolki staje się hitem. Latem jem tylko toObgotuj kalarepę i usmaż
Ilustracje do tego przepisu pochodzą z kanału Zdrowe przepisy. Podana tam wersja jest w pełni wegańska – zamiast w jajku, kotlety moczone są w mieszance mąki i wegańskiej śmietanki. Można oczywiście przygotować tradycyjną jajeczną wersję.
Składniki
- 2 duże kalarepy
- 2 jajka
- 2-3 łyżki mąki
- Panierka: bułka tarta i pokruszone płatki kukurydziane
- Sól, pieprz, słodka papryka
- Masło klarowane lub olej do smażenia
Przepis na kotlety z kalarepy
Kalarepę obieramy, skrawając nożem skórę. Kroimy ją na plastry o grubości ok. 1 cm. W dużym garnku doprowadzamy do wrzenia wodę. Wkładamy kalarepę i obgotowujemy przez kilka minut – nie ma być miękka, a jedynie miękkawa.
W miseczce rozrabiamy mąkę z jajkiem, jogurtem greckim lub wegańską śmietaną na ciasto o dość lepkiej i gęstej konsystencji. Dodajemy sól, pieprz i paprykę. Na osobny głęboki talerz wysypujemy bułkę tartą wymieszaną z pokruszonymi płatkami kukurydzianymi.
Odcedzoną i lekko przestudzoną kalarepę dokładnie obtaczamy w cieście, a następnie, dociskając, panierujemy. Kotlety powinny być dokładnie pokryte oboma składnikami. Kalarepę smażymy z obu stron na złocisty kolor na rozgrzanym tłuszczu. Z patelni zdejmujemy je na ręcznik papierowy, by wypił nadmiar tłuszczu.
Wypróbuj też przepisy na ogórki kiszone po koreańsku i doskonałą zupę z fasolki.