Smakosze.pl Przepisy Wsyp całe opakowanie do ciasta na faworki. Wyjdą 100 razy smaczniejsze niż tradycyjne
Fot. Canva

Wsyp całe opakowanie do ciasta na faworki. Wyjdą 100 razy smaczniejsze niż tradycyjne

13 stycznia 2025
Autor tekstu: Kacper Jozopowicz

Faworki to pyszności, które w tłusty czwartek obok pączków są zdecydowaną koniecznością. Ale także na wiele osób robi je na co dzień, ze względu na ich niepowtarzalny smak. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje możliwość, aby ich ciastka były jeszcze smaczniejsze. Koniecznie musisz wypróbować ten sposób.

Skąd wzięły się faworki?

Faworki to słodkie, cieniutkie i chrupiące ciasteczka zawinięte w warkocz . Nazwa tych ciastek wzięła się z poznańskiej piekarni Fawor. Okazało się, że faworki po raz pierwszy powstały przez przypadek . W momencie, w którym początkujący cukiernik smażył pączki, przypadkowo wrzucił on do rozgrzanego oleju kawałek ciasta. Po upomnieniu od doświadczonego mistrza cukiernictwa wyjął wrzucony kawałek, który uformował się w zgrabny warkocz . Postanowił posypać go cukrem i skosztować. Kiedy zorientował się jakie to smaczne, niezwłocznie pobiegł do swojego opiekuna, który również docenił ten wypiek .

Pyszne faworki posypane cukrem pudrem
Fot. Canva
Ceny masła w końcu spadają. Wielka ulga dla portfela

Z czego zrobić faworki?

Nie wszyscy wiedzą, że aby faworki wyszły jeszcze lepsze, potrzebny jest pewien składnik . A konkretnie całe opakowanie budyniu waniliowego lub śmietankowego .

Składniki:

  • 2 i 1/3 szklanki mąki (1 szklanka=250ml)
  • 200 g śmietany 18%
  • 6 żółtek
  • 1 budyń waniliowy lub śmietankowy
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • olej do smażenia
  • cukier puder do oprószenia

Faworki - sposób przygotowania

W misce mieszamy ze sobą mąkę, śmietanę, żółtka, budyń i proszek do pieczenia. W kolejnym kroku zagniatamy ciasto tak, aby uzyskać jednolitą masę . Formujemy kulkę ciasta i owijamy w folię spożywczą, a następnie odkładamy do lodówki na 20 minut .

Po upływie tego czasu wyciągamy ciasto z lodówki i dzielimy na dwie części. Obie wałkujemy i kroimy w paski. Każdy pasek musimy przeciąć na środku, a następnie starannie zawinąć w warkocz . Faworki smażymy na rozgrzanym oleju, aż nabiorą pięknego, złocistego koloru z obu stron. Gotowe smakołyki posypujemy cukrem pudrem . Takie faworki z budyniem to z pewnością miła odmiana tych tradycyjnych.

Sprawdź również przepis na domowe pączki . Zobacz, jak zrobić puszystą bitą śmietanę .

Dużo faworków.jpg
Fot. Canva
Na moich sztućcach nie ma żadnych zacieków. Sposób zdradziła mi wiekowa kucharka
Posiekaj, włóż do słoika i zalej do przykrycia. Zakochasz się w tym magicznym smaku
Obserwuj nas w
autor
Kacper Jozopowicz

Redaktor portalu Smakosze.pl. Jestem absolwentem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Obecnie studiuję Produkcję medialną na studiach magisterskich. Piłka nożna to moja pasja, ale jestem również otwarty na inne dyscypliny sportowe. Bardzo lubię chodzić do teatru.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy