Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Zdrowe naleśniki orkiszowe
Agnieszka Woźniak
Agnieszka Woźniak 25.03.2022 22:48

Zdrowe naleśniki orkiszowe

Zdrowe naleśniki orkiszowe
pixabay.com

Mąka orkiszowa - zdrowszy zamiennik mąki pszennej?

Pszenica orkiszowa nazywana jest "leczniczym praziarnem". To już sugeruje, że mąka orkiszowa ma wiele składników odżywczych, a sam orkisz jest stary jak świat. Szacuje się, że był uprawiany na kontynencie europejskim około 2500 roku p.n.e. W średniowieczu orkisz był najpopularniejszym zbożem w Europie. Później nieco o nim zapomniano, ale do łask powrócił ponownie w XXI wieku wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej i modą na zdrową żywność. Mąka orkiszowa z sukcesem może zastąpić tradycyjną mąkę pszenną. Wypieki z mąki orkiszowej są odrobinę bardziej wilgotne niż te ze zwykłej, co można potraktować jako zaletę. Mąkę orkiszową wykorzystuje się do wypieku ciast, chlebów, naleśników czy pierogów.

Mąka orkiszowa - właściwości odżywcze

Ziarna orkiszu otoczone są grubą łuską, dzięki czemu, w odróżnieniu od zwykłej pszenicy, podczas procesu produkcji nie tracą cennych wartości odżywczych. Dopiero w czasie mielenia ziarno zostaje odłączone od łupiny. Orkisz jest lekkostrawny, bogaty w białko, błonnik pokarmowy, witaminy A, B, E i D i fitosterole. Zawiera również wiele składników mineralnych, na przykład fosfor, który wpływa na zdrowe kości i zęby, czy cynk, który pomoże nam zadbać o piękne włosy, skórę czy paznokcie, a regularnie spożywany poprawi odporność naszego organizmu. Orkisz ma w sobie niewiele skrobi, dzięki czemu jest on szczególnie ceniony przez osoby dbające o szczupłą sylwetkę. Warto jednak podkreślić, że gluten z orkiszu jest dużo lepiej przyswajalny niż ten pszeniczny.

Naleśniki z mąki orkiszowej - przepis

Naleśniki z mąki orkiszowej robi się prawie identycznie, jak klasyczne naleśniki. Warto dodać jednak do nich trochę masła, aby były bardziej aksamitne i elastyczne.

Składniki:

  • 1 szklanka mąki orkiszowej (razowa typ 2000) 

  • 1 szklanka mleka (1,5%)

  • 1 jajko

  • łyżka oleju z pestek winogron lub masło klarowane

  • szczypta soli

  • 2 łyżki cukru trzcinowego (pomiń w wersji wytrawnej)

  • 30 g roztopionego masła

  • łyżka oleju z pestek winogron lub masło klarowane do smażenia

Sposób przygotowania:

Najpierw musimy wszystko razem zmieszać, jak w klasycznych naleśnikach. Mąkę wsypujemy do miski, dodajemy sól, cukier, jajko i mleko. Mieszamy trzepaczką lub mikserem do połączenia się składników.

Następnie dodajemy roztopione masło i miksujemy na gładkie ciasto.

Teraz czas na smażenie! Naleśniki smażymy na patelni wysmarowanej olejem lub masłem klarowanym. Wylewamy porcję ciasta i równomiernie rozprowadzamy. Smażymy z obu stron do zarumienienia. Gotowe!

Naleśniki na słodko z prażonymi jabłkami

Prażone jabłka świetnie sprawdzą się jako nadzienie do naleśników. Najlepiej wybrać do nich kwaśne odmiany jabłek, takie jak antonówka czy szara reneta, które przełamują słodki smak ciasta, ale można też sięgnąć po nieco słodszy ligol, o lekko korzennym posmaku. Jak je przygotować?

Składniki:

  • 3 duże jabłka szara reneta lub antonówka

  • sok z połowy cytryny

  • 4 łyżki cukru trzcinowego lub 3 łyżki cukru + 1 łyżka cukru wanilinowego

  • 1 łyżeczka cynamonu w proszku 

Sposób przygotowania:

Zaczynamy tradycyjnie od obrania jabłek, usunięcia gniazd nasiennych i pokrojenia ich na plasterki. Gdy nasze jabłka są już przygotowane, bierzemy garnek i wsypujemy do niego 4 łyżki cukru trzcinowego. 

Teraz czas na karmelizowanie. Podgrzewamy na małym ogniu przez trzy minuty, aż cukier zacznie się rozpuszczać, brązowieć i dymić. Wtedy dodajemy sok z połówki cytryny oraz jabłka i smażymy przez około minutę, od czasu do czasu mieszając. 

Najwyższy czas, aby dodać cynamon i cukier wanilinowy. Smażymy około 5-8 minut, aż jabłka zmiękną.

Gdy jabłka są już gotowe, możemy zacząć przekładać nimi naleśniki. Rozprowadzamy je na naleśniku i zawijamy. Gotowe!

Tagi: