Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Owsianka z prażonymi jabłkami – idealna na pełnowartościowe śniadanie
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 25.03.2022 22:44

Owsianka z prażonymi jabłkami – idealna na pełnowartościowe śniadanie

Owsianka z prażonymi jabłkami – idealna na pełnowartościowe śniadanie
pixabay.com

Dlaczego warto jeść płatki owsiane?

Płatki owsiane i wszelkiego rodzaju produktu owsiane są wytwarzane z owsa siewnego. W sklepach możemy znaleźć je w różnych wersjach. Należą do nich:

- zwykłe płatki owsiane, które przed spożyciem trzeba ugotować,

- płatki górskie, które wymagają krótszej obróbki termicznej,

- płatki błyskawiczne, które nie wymagają obróbki przed spożyciem.

Oprócz płatków możemy jeszcze sięgnąć po otręby owsiane, które w przeciwieństwie do płatków, powstają wskutek zgniatania całych ziaren owsa.

Niezależnie od tego po jaką wersję sięgniemy, na pewno przyniesie nam to duże korzyści. Dzięki spożywaniu samych płatków dostarczamy do naszego organizmu duże ilości potasu, wapnia, magnezu, żelaza i cynku. Stanowią także doskonałe źródło błonnika pokarmowego, który wpływa m.in. na odpowiednie działanie układu pokarmowego. Poza tym spożywanie płatków owsianych pozytywnie wpływa na gospodarkę lipidową i węglowodanową. Ponadto zapewniają dostarczenie nam dużej ilości energii na cały dzień.

Płatki owsiane dają duże pole do popisu amatorom gotowania. Są prawdopodobnie najprostszym daniem, którego wykonania można się podjąć. Z reguły gotuje się je na mleku krowim, ale równie dobrze posłużą ku temu celowi mleka roślinne, np. sojowe, kokosowe lub migdałowe. Płatki owsiane świetnie komponują się z jogurtami, owocami i bakaliami. Często dodaje się też do nich masło orzechowe. Z samych płatków owsianych można przygotować nawet wypieki. Mogą to być, np. ciasteczka owsiane. Można dorzucić do nich otręby, rodzynki, orzechy i co tylko dusza zapragnie. Popularne jest też wrzucenie garści płatków owsianych do zdrowego koktajlu. Sprawią one, że zwykły napój stanie się znacznie bardziej sycący. Owies to świetny składnik, z którego zastosowaniem możemy dużo eksperymentować. Nie ma co się ograniczać, ponieważ płatki nie są tylko łatwe w obsłudze, ale również bardzo tanie. To jeden z najtańszych produktów, które możemy znaleźć na półkach w polskich sklepach. Nawet jeśli macie wątpliwości, to nie tracicie wiele, kupując jedno opakowanie.

Przepis na owsiankę z prażonymi jabłkami

Wielu z nas zna owsiankę tylko z ładnych zdjęć w internecie i filmów. Często uważana jest suchą i niesmaczną. Jednak sekretem tej potrawy są wartościowe i smakowite dodatki. To one potrafią sprawić, że zwykła owsianka staje się czymś pysznym. Owsianka z prażonymi jabłkami to prawdopodobnie najsmaczniejsza wersja tej potrawy. Można się nią najeść na kilka dobrych godzin. Jej wygląd zachwyca, równie mocno, co jej smak. Owsiankę przygotować możemy dzień wcześniej, a rano zabrać ze sobą do szkoły, pracy, lub przygotować w kilka chwil na świeżo. Owsianka to zawsze sprawdzone śniadanie. Polecamy jabłka zrobić trochę wcześniej. Kiedy są zimne, stanowią cudowny kontrast dla ciepłych płatków. To zdrowe i fajne śniadanie, które możemy urozmaicić wybranymi dodatkami.

Składniki na 4 porcje

Owsianka:

1 szklanka płatków owsianych2 szklanki mleka1 łyżka cukruPrażone jabłka:

2 jabłka (najlepiej twarde i kwaśne)1 łyżka cukruCynamon

Sposób przygotowania

Owsianka:

Płatki owsiane wsypujemy do garnka i wypłukujemy kilkakrotnie świeżą wodą. Odcedzamy i dolewamy mleko. Dodajemy odrobinę soli i zagotowujemy. Po 3 minutach zmniejszamy ogień i gotujemy na wolnym ogniu przez około 15 minut. Co jakiś czas mieszamy. W połowie czasu dosypujemy cukier. Jeśli owsianka będzie za gęsta lub zbyt rzadka, to dodajemy do niej więcej mleka lub płatków owsianych.

Prażone jabłka:

Jabłka obieramy i kroimy na ćwiartki. Wkładamy je do garnka, dodajemy cukier i gotujemy przez około 15 minut, cały czas mieszając. Gdy jabłka zmiękną, doprawiamy je cynamonem. Owsiankę nakładamy do miseczek i na górę dodajemy jabłka. Opcjonalnie możemy dorzucić więcej cynamonu lub cukru brązowego. Nada się tu też syrop klonowy.

Smacznego!

Tagi: