Dodaję do mleka paprykę w proszku. Niebywałe, jaki przysmak z tego wychodzi
To czasem aż nie do wiary, jak prostymi środkami można osiągnąć niezwykłe efekty, kiedy przygotowujemy przetwory. Ale przecież masło czy sery nie zawsze kupowało się w sklepie. Prezentujemy przepis na jeden z takich nabiałowych przysmaków, który z łatwością można przygotować w domu.
Domowy biały ser
Oferta serów w dzisiejszych sklepach sprawia, że niezwykle rzadko sięgamy po domowy produkt z tej kategorii. Jednak ten prosty ser twarogowy ze zwarzonego mleka jest tak łatwy w przygotowaniu, że warto zrobić go choćby z ciekawości, choć oczywiście to smak jest znacznie lepszym powodem.
Ten ser to jeden z najprostszych sposobów przetwarzania mleka. Jeśli mamy dostęp do produktu niepasteryzowanego, można przygotować taki twaróg najprostszą metodą: podgrzewając zsiadłe mleko. Ci z nas, którym dostępne jest tylko sklepowe, muszą uciec się do triku: zakwaszania świeżego mleka sokiem z cytryny.
Moja rodzina uwielbia, gdy piekę to ciasto z truskawkami. Jest po prostu najlepszeDomowy twaróg z papryką
Podgrzewając takie mleko otrzymujemy własnoręcznie przygotowany przysmak, który możemy swobodnie doprawiać, zmieniając jego smak wedle uznania. Dziś przygotowujemy wersję z papryką, jednak można sięgać po dowolne ulubione przyprawy. Ilustracje zaczerpnęliśmy z kanału Pyszne na stole, gdzie podobny ser przyrządzony jest w wersji łagodnej.
Składniki
- 1 l tłustego mleka
- Sok z 1 cytryny (ok. 50 ml)
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka wędzonej papryki
- ⅓ łyżeczki pieprzu cayenne
Ser twarogowy w rondelku
Z cytryny wyciskamy sok i przecieramy przez sito, żeby pozbyć się miąższu i pestek. Mleko przelewamy do rondelka, dodajemy sól i paprykę i ustawiamy na palniku o niewielkiej mocy.
Kiedy mleko zawrze, powoli, ciągle mieszając, dodajemy sok z cytryny. Po chwili wyłączamy palnik. Mleko rozdzieli się na serwatkę i skrzep. Ten ostatni wyjmujemy z garnka łyżką cedzakową i przekładamy na sitko wyłożone chustą serowarską lub tetrową ściereczką albo gazą.
Sitko układamy na misce. Ser zawijamy w chustę także od góry i dokładnie odciskamy, by wypłynęła pozostała wilgoć. Taki sprasowany, wciąż przyciśnięty ser odstawiamy do lodówki na ok. 2 godziny. Po tym czasie powinna być gotowa zwarta, serowa przekąska o paprykowym, lekko pikantnym smaku.
Wypróbuj też przepisy na mielone z nietypowym dodatkiem i pieczoną cukinię.