Z młodej kapusty zrobisz obłędny bigos. Jak dla mnie nie ma lepszego smaku wiosny
Oto niezwykle prosty przepis na bigos z młodej kapusty. Ma zupełnie inny charakter niż ten, który jadamy zimą. A przy tym jest lekkim, wiosennym daniem, doskonałym w słoneczne dni.
Bigos z młodej kapusty
Oto przepis na niezwykle proste i szybkie danie – ekspresowe dzięki młodej kapuście, która znacznie szybciej niż dojrzała gotuje się do miękkości. Bigos gotowy jest praktycznie w pół godziny – wystarczy posiekać kilka składników, przysmażyć kiełbasę i gotowe.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego to danie można określić jako letnie. Nadaje się ono świetnie do zapakowania w słoik. Oznacza to nie tylko to, że za cenę jednej sesji w kuchni mamy obiad na dwa, a nawet więcej dni. Jest też świetny na wszelkiego rodzaju wyprawy, byle tylko było jak go odgrzać. Kempingi, działki i wszelkiego rodzaju pensjonaty z kuchnią wprost proszą się o tego typu dania.
Weź udka kurczaka, pokrój cebulę i zawiń w folię. Za ten obiad ktoś powinien dostać medalDuszona młoda kapusta
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Kuchnia Pyszności. Podany tam przepis jest bardzo ostrożnie przyprawiony. Pamiętajmy, że dania jednogarnkowe, takie jak bigos, lubią rozmaite przyprawy.
Składniki
- 1 główka młodej kapusty
- 600 g kiełbasy
- 1 marchewka
- 1 cebula
- 1 pęczek koperku
- 30 g masła
- 1 łyżka mąki
- Ziele angielskie, liście laurowe, ziarnisty pieprz
- Przyprawy: sól i np. papryka słodka i wędzona, odrobina kminu rzymskiego lub kminku
Prosty młody bigos
Cebulę kroimy drobniutko, a kiełbasę w nie za dużą kostkę. Z góry przygotowujemy też pozostałe składniki: marchew ścieramy na tarce, koperek siekamy, a kapustę szatkujemy, wycinając głąb.
Kiełbasę przysmażamy na patelni, a kiedy wytopi się z niej tłuszcz. Kiedy cebulka będzie zeszklona, zawartość patelni przekładamy do garnka. Dodajemy partiami kapustę, mieszając po każdej garści. Kiedy cała kapusta będzie podduszona, dodajemy marchewkę i dusimy pod przykryciem przez ok. 15 minut.
Po upływie tego czasu dodajemy startą marchewkę, mieszamy i dusimy jeszcze przez 10 minut. Pod sam koniec dodajemy jeszcze posiekany koperek.
Przygotowujemy zasmażkę: na patelni rozpuszczamy masło i dodajemy mąkę, ciągle mieszając, aż połączą się w rumianą masę. Dodajemy ją do garnka z bigosem i jeszcze raz mieszamy. Pozwalamy bigosowi jeszcze chwilę odpocząć pod przykryciem. Teraz jest gotowy do podania lub nałożenia w słoiki.
Wypróbuj też przepisy na ciasto na pierogi z maślanką i botwinkę przygotowaną na zimę.