Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Dietetycy biją na alarm. Lepiej unikaj jedzenia bananów o tej porze
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 26.05.2024 12:26

Dietetycy biją na alarm. Lepiej unikaj jedzenia bananów o tej porze

banany
Fot. Canva/Alicja

Banany na stałe zagościły w naszej diecie. Jednak jedzenie ich o pewnej porze dnia, nie jest dobrym pomysłem. Może być szkodliwe dla naszego zdrowia. 

Banany jedz, ale nie o tej porze

Często sięgamy po banany i bardzo je lubimy. Są doskonałym dodatkiem do owsianki, koktajli i sałatek owocowych. Z bananami lepiej smakują desery, a nawet zwykły jogurt naturalny. Banany jadamy zwykle na śniadanie. Sądzimy, że zapewniają nam sporo energii i smaku.

Jednak jak przekonują dietetycy, banany na śniadanie nie są właściwym produktem. Jeśli sięgamy po te owoce o tej porze dnia, może mieć to zły wpływ na nasze zdrowie. Lepiej sięgnąć po banany o innej porze dnia. Wówczas nasz organizm bardziej na tym skorzysta. 

banany
Fot. Canva/Yana Gayvoronskaya
Moja rodzina uwielbia, gdy piekę to ciasto z truskawkami. Jest po prostu najlepsze

Banany na śniadanie?

Banany pełne są witamin, minerałów i dostarczają nam białka. Eksperci, na których powołuje się portal abczdrowie.pl, przekonują, żeby nie zaczynać od dni dnia:

Banan dostarcza szybkiego strzału energii, której równie szybko ubywa. Po zjedzeniu takiego śniadania szybko ulegniemy wyczerpaniu i osłabieniu

Dlatego banana warto połączyć ze zdrowym tłuszczem, który ułatwi przyswojenie tego, co w bananach jest najlepsze i najbardziej wartościowe. Dietetycy zwracają uwagę jeszcze na jedną rzecz. Portal pysznosci.pl powołuje się na słowa ekspertów:

Bananów nie powinniśmy jeść na czczo. Może to doprowadzić do podrażnienia jelita

Dziennie możemy zjeść dwa banany. 

Kiedy najlepiej jeść banany?

Najlepszą porą na jedzenie bananów jest wieczór. Wówczas zapewnią najwięcej korzyści naszemu organizmowi. Dietetycy są zdania, że jedzenie bananów o późnej porze poprawi nasze trawienie. Oprócz tego dzięki tym owocom będziemy lepiej spać i wstaniemy wypoczęci. 

Jak informuje portal pyszności.pl:

Magnez i potas zapobiegną bolesnym skurczom mięśni. Nie jest to jednak idealna pora na zjedzenie banana dla cukrzyków i osób z insulinoopornością. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny bananów może dojść do wyrzutu insuliny

Pisaliśmy o tym, jak przyrządzić duszonego kurczaka w pysznym sosie. Podawaliśmy przepis na deser z bananów. 

banany
Fot. Canva/Ockra


 

Źródło: pysznosci.pl, portal.abczdrowie.pl