Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > 83% Polaków tnie wydatki na jedzenie, to nie jedyny problem. Nowy raport przyprawia o ciarki
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 24.06.2023 11:21

83% Polaków tnie wydatki na jedzenie, to nie jedyny problem. Nowy raport przyprawia o ciarki

Paragon za zakupy może szokować
Canva/cyano66

Inflacja zmusza Polaków do ograniczania zakupów spożywczych i rezygnacji z ulubionych dotąd produktów. Wydatki na jedzenie pochłaniają 40% domowego budżetu. Polacy coraz rzadziej kupują słodycze, alkohol i dania gotowe. Niestety mimo to, nadal marnujemy żywność. 

Szokujące dane, które przyprawiają o ciarki

BIG Info Monitor zapytał Polaków o wydatki na jedzenie i kwestie związane z marnowaniem żywności. Już w lipcu 2022 roku odnotowano bardziej racjonalne podejście do zakupów spożywczych. Powodem była już wtedy galopująca inflacja. Jednak aktualnie z powodu marnowania żywności, prawie połowa z nas traci 100 zł miesięcznie. 

Ponad połowa badanych deklaruje, że rezygnuje z kupna słodyczy, alkoholu i produktów gotowych. Aż 83% respondentów stwierdziło, że ogranicza zakupy spożywcze lub z nich rezygnuje. Ograniczamy kupowanie mięsa, wędlin, owoców, warzyw, pieczywa i nabiału. Wiele osób deklaruje zmianę nawyków żywieniowych na lepsze.

Dlaczego banana warto nabić goździkami? Powód odbiera mowę, cudowne właściwości

Inflacja poprawiła nasze nawyki żywieniowe?

Skutki inflacji odczuwają nasze portfele. Jednak paradoksalnie ograniczenie zakupów spożywczych, może wpłynąć na nasze zdrowie. Profesor Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor powiedział w rozmowie z portalem media.big.pl:

Wyniki naszego badania wskazują, że aż 26% stwierdziło poprawę swoich nawyków żywieniowych. To zdecydowanie więcej odpowiedzi niż wskazujących niż pogorszenie jakości odżywiania

Polacy rezygnują z dań wysoko przetworzonych, o niezdrowym składzie. Coraz mniej jedzą słodyczy i rezygnują z jedzenia na mieście, a także z diet pudełkowych. To pozwala realnie zaoszczędzić. Inflacja zmusiła nas do zakupów z listą produktów w ręku, wcześniej to nie było aż tak popularne.

Zakupy z listą w ręku

Zaczynamy lepiej planować posiłki, kupujemy z listą zakupów i dokładniej wertujemy gazetki promocyjne. To skutek inflacji i tego, że każde wyjście na zakupy, sprawia, że nasze portfele zaczynają świecić pustkami. Tak przemyślane zakupy robi 32% badanych. Natomiast 36% respondentów gotuje obiad na kilka dni. 

24% osób kupuje coraz mniej jedzenia. Jednak mimo takich danych - wciąż w Polsce marnujmy 3 mln ton jedzenia rocznie, to aż 60% wszystkich strat. Z powodu marnowania żywności tracimy 100 zł miesięcznie. O niemarnowanie produktów dbają bardziej mieszkańcy wsi, a nie miast. Pisaliśmy o najtańszych sklepach w Polsce. Informowaliśmy też o kosztach organizacji wesela w czasach inflacji.

zakupy
Canva/baona

Źródło: media.big.pl, agroprofil.pl, forsal.pl