Smakosze.pl
Plastikowe butelki można wykorzystać ponownie

Canva.com / Wachiwit

Carrefour testuje skup butelek zwrotnych

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Bez wątpienia ponowne wykorzystywanie opakowań takich, jak butelki jest dobrym rozwiązaniem. Carrefour ruszył z niecodzienną akcją, która jest godna pochwały. Dzięki takim działaniom możemy ograniczyć nasz negatywny wpływ na środowisko.

Po uwielbianych napojach przeważnie pozostają nam puste butelki. Wiele osób nie przywiązuje do nich większej wagi i wyrzuca je do śmieci. Okazuje się, że na butelkach możemy dodatkowo zarobić. Wystarczy oddać je do jednego ze sklepów Carrefour.

Carrefour skupuje butelki zwrotne

Nie da się ukryć, że opakowania po produktach spożywczych są sporym problemem. Niektóre z nich można wykorzystać jeszcze raz. Dobrym przykładem są, chociażby butelki zwrotne. Dawniej funkcjonowały skupy takich opakowań. Carrefour przywraca możliwość łatwego zwrotu.

22 kwietnia przypada Dzień Ziemi z tej okazji, warto przyjrzeć się proekologicznym działaniom popularnego supermarketu. Mało kto spodziewałby się, że Carrefour zacznie przyjmować butelki nawet bez okazania paragonu.

Niektóre supermarkety wiedzą jak zaskoczyć swoich klientów. Niedawno wspominaliśmy o ciekawej akcji sieci Lidl. Tym razem pod lupę weźmiemy Carrefour i jego program STOP Marnotrawstwu. Właśnie za jego sprawą możemy bez problemów oddawać butelki zwrotne.

Program STOP Marnotrawstwu został wcielony w życie w 2013 roku. Ma ona na celu uświadamiać o konieczności niemarnowania zasobów naszej planety. Jednym z najbardziej kluczowych elementów jest recykling. Carrefour znacząco go ułatwi w przypadku butelek.

Co otrzymamy w zamian za butelki?

Oczywiście butelki zwrotne wiążą się z kaucją. Carrefour wypłaca ją w formie e-bonów, które będzie można wykorzystać w trakcie zakupów. Akcja rozpoczyna się właśnie w Dzień Ziemi i będzie obejmowała wszystkie sklepy Carrefour. Dotyczy to również placówek Carrefour Express oraz Globi.

Szklane butelki można z łatwością wykorzystać ponownie. Wystarczy je wyczyścić, napełnić i zakapslować. Dobrze, że sklepy takie, jak Carrefour poczuwają się do odpowiedzialności za naszą planetę i starają się edukować swoich klientów. Wiele zależy od naszych wyborów.

Szklane butelki są problemem, który możemy rozwiązać poprzez recykling. Bardziej problematyczne są opakowania plastikowe. Owszem, niektóre z nich można wykorzystać jeszcze raz. Jednak nie dotyczy to wszystkich opakowań. Najgorzej wypadają butelki z cienkiego plastiku.

(Canva / Wachiwit)

Kaucja za plastikowe butelki?

Niektórym taki pomysł może wydawać się niedorzecznością. Okazuje się, że wielu Polaków jest za tego typu rozwiązaniem. Potwierdzają to badania Instytutu Pollster. Zgodnie z którymi aż 74% ankietowanych poparłoby opłatę depozytową.

Opłata za plastikowe butelki i aluminiowe puszki. Z pewnością byłaby sporą zachętą do należytego segregowania odpadów. Możliwość odzyskania pieniędzy mogłaby sprawić, że każdy przed wyrzuceniem plastikowej butelki zastanowiłby się, czy warto wrzucać ją, gdzie popadnie.

Jeżeli system kaucji na plastikowe butelki i puszki z aluminium wszedłby w życie, wówczas konieczna byłaby możliwość ich zwrotu w dowolnym sklepie. Okazywanie paragony jest mocno zniechęcające, a w przypadku troski o planetę trzeba działać zdecydowanie. Jednym z pomysłów jest również podatek od mięsa.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Wirtualne Media; InfoWire; Portal komunalny

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczą

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Lidl promuje niemarnowanie żywności

Czytaj więcej >
miód

Produkty

Czy można jeść skrystalizowany miód?

Czytaj więcej >

Produkty

Zaskakujący filmik z rybą w piekarniku podbija Internet

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść makrelę?

Czytaj więcej >
Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85

Produkty

Nowa odsłona kultowego robota planetarnego Kenwood Titanium Chef Baker XL KVL85

Czytaj więcej >

Produkty

Czym były wykopki?

Czytaj więcej >