Przypalone mięso
michelangeloop, Getty Images

Jak uratować przypalone mięso?

Smażenie lub pieczenie mięsa zawsze wiąże się z ryzykiem przypalenia - wtedy mięso staje się gorzkie i niesmaczne. Na szczęście jest sposób, który pozwoli uratować nawet najbardziej zwęglony kotlet. Wystarczy odciąć zbytnio przypieczone fragmenty i kontynuować gotowanie, jeśli wnętrze jest jeszcze surowe.

Najróżniejsze rodzaje mięsa gotujemy w naszych kuchniach, choć Polacy, według różnych statystyk, powoli odchodzą od spożywania dużych ilości tego produktu, ciągle uwielbiamy jego smak i fakturę. Niekiedy zdarza się, że długo oczekiwania pieczeń czy kotlet przypala się na węgiel.

Wiele osób nie wie, co w takiej sytuacji trzeba zrobic i decyduje się na wyrzucenie mięsa do śmieci. Niestety, taka praktyka jest całkowitym zmarnowaniem dobrego składnika, którego z łatwością mozna uratować. Wystarczy zastosować się do poniższych zaleceń.

Jak odzyskać spalone mięso?

W sytuacji, w której kawałek mięsa jest zwyczajnie czarny, na początku sprawdź, gdzie jest najbardziej zwęglony. Jeśli reszta mięsa nie jest gorzka, odetnij najbardziej czarne części, a resztę dokończ gotować. W przypadku gdy w każdej części mięsa wyczuwasz gorzki smak, musisz odciąć jak najwięcej węgla.

Może się zdarzyć tak, że kawałek nie będzie całkowicie spalony, lecz jego zrumienienie będzie na tyle duże, że nie da rady podać go wedle wcześniejszego pomysłu. Wtedy doskonałym pomysłem jest sporządzenie banalnie prostej potrawki, która uratuje każdą pieczeń lub stek.

Co zrobić, aby banany nie sczerniały?Co zrobić, aby banany nie sczerniały?Czytaj dalej

Należy przełożyć mięso do garnka i zalać je mieszanką bulionu i czerwonego wina. Zamiast wina możesz użyć ciemnego piwa lub porto. Zagotuj całość, dodaj do środka masło i energicznie mieszaj, aż sos zgęstnieje. Mięso w takim sosie będzie wilgotne i smaczne.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji, zajrzyj do innych tekstów. Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy recepturę na najlepszą wojskową grochówkę. W tym tekście zdradzamy przepis na inny deser - prostą szarlotkę, którą zrobisz w kilka minut.

Zupa

Źródło: MSPhotographic, Getty Images

Spaloną zupę również naprawisz

Niekiedy zapominamy o bulgotającej zupie w garnku, ponieważ odciągnie nas ciekawy serial lub potrzeby dziecka. Tak pozostawiona samej sobie potrawa przypala się i przywiera do dna. Pamiętaj - jeśli poczujesz swąd spalenizny z zupy, nie zeskrobuj dna.

W innym wypadku wprowadzisz do zupy gorzki, zwęglony smak, który zniszczy cały wysiłek. Zamiast tego przelej ostrożnie zupę tak, aby nie wrzucić przypalonych kawałków. Następnie sprawdź smak wywaru - jeśli nie czujesz żadnej różnicy, możesz świętować.

W momencie, gdy czujesz gorzki posmak, dodaj do dania odrobinę brązowego cukru lub miodu. Dobrym sposobem jest również wrzucenie skarmelizowanej cebuulki, która swoją słodyczą przykryje ewentualne niedociągnięcia.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: porady.interia.pl; kuchnia.wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł