Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Makłowicz robi barszcz czerwony inaczej niż wszyscy. Nie każdy by się na to zdecydował
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 18.11.2024 18:29

Makłowicz robi barszcz czerwony inaczej niż wszyscy. Nie każdy by się na to zdecydował

robert makłowicz i barszcz
fot. Canva i fb/Robert Makłowicz

Z nastaniem okresu przygotowań do świąt sięgamy po przepisy na klasyczne dania. Sprawdźmy więc u klasyków – jak Robert Makłowicz – jak przygotowuje się nasze świąteczne potrawy. Dziś na tapet bierzemy barszcz czerwony.

Makłowicz robi barszcz czerwony

Zbliżające się święta oznaczają dla ambitnych kucharek i kucharzy domowych czas zwiększonego wysiłku. Choć co roku kupujemy wiele gotowych produktów, oczekujemy – po sobie i innych – że przynajmniej część będzie pieczołowicie zrobionych w domu. Oznacza to zaś duży koszt czasu.

Dlatego nie każdemu spodoba się sposób Roberta Makłowicza na barszcz czerwony. – Jeszcze czego – powiedzą. W końcu lepiej energię poświęcić choćby na lepienie na świeżo uszek. A tyle innych potraw wymaga uwagi.

klarowny barszcz

Pokrój cytrynę i nadziej goździkami. Za ten trik ktoś powinien dostać nagrodę

Barszcz wigilijny z trzech wywarów

Jednak barszcz czerwony Roberta Makłowicza, przygotowywany na aż trzech osobnych wywarach, wart jest uwagi. A także dodatkowego nakładu pracy. Jest niezwykle aromatyczny i esencjonalny w smaku, cechuje go też głęboki, rubinowy kolor.

Składniki

  • 4 kg buraków
  • 2 główki czosnku
  • 100 g suszonych prawdziwków lub podgrzybków
  • 1 duży pęczek włoszczyzny bez kapusty
  • Ziele angielskie, liście laurowe, pieprz ziarnisty
  • Sól, pieprz, cukier

Trzy wywary Roberta Makłowicza

Buraki obieramy, kroimy w plastry i wrzucamy do wyparzonych słoików. Dodajemy po kilka ząbków obranego czosnku, po kilka ziaren ziela angielskiego i dwa-trzy liście laurowe. Zalewamy przegotowaną, osoloną i przestudzoną wodą. Odstawiamy na kilka dni.

Włoszczyznę zalewamy w garnku 2 l wody. Dodajemy kilka ziaren ziela angielskiego, kilkanaście – czarnego pieprzu i kilka liści laurowych. Doprowadzamy do wrzenia, solimy i gotujemy przez dwie godziny. Przecedzamy.

Suszone grzyby namaczamy przez noc w ½ l wody, następnie stawiamy na ogniu, doprowadzamy do wrzenia i solimy. Gotujemy do miękkości.

Grzyby odcedzamy, a buraki wyjmujemy z zakwasu. Trzy wywary łączymy ze sobą w garnku. Podgrzewamy bez zagotowywania, przyprawiamy cukrem, pieprzem i solą.

Spróbuj swoich sił w quizie z dań wigilijnych i wypróbuj najlepszy przepis na zupę ogórkową.

barszcz z uszkami