Co dodać do grzybków marynowanych?
Marynowane grzyby są nie lada rarytasem, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Wielu smakoszy przyrządza je samodzielnie. Przeważnie wśród dodatków goszczą gorczyca, pieprz, liście laurowe i ziele angielskie. Wcześniej grzyby należy obgotować, wówczas nie możemy zapomnieć o posoleniu wody. Jeśli dodamy zbyt mało soli, nasze przetwory wyjdą niesmaczne.
Nie da się ukryć, że marynowane grzyby są jedną z klasycznych przekąsek naszej rodzimej kuchni. Ich fantastyczny smak potrafi zachęcić do beztroskiego zajadania nawet najbardziej wybrednych spośród smakoszy. Pożądany efekt uzyskamy za sprawą odpowiedniego doprawienia.
Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:
Marynowane grzyby wyjdą idealnie
Pyszne marynowane grzyby niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis od Koła Gospodyń Wiejskich . Dziś sięgniemy po inną niezawodną recepturę. Jednak najpierw skupimy się na kwestii przypraw.
Marynowane grzyby nie mogą się obejść bez dodatku liści laurowych, gorczycy, pieprzu i ziela angielskiego. Zanim rozpoczniemy marynowanie, leśne frykasy trzeba wcześniej obgotować w wodzie z solą. Jest to kluczowy etap, od którego zależy smak naszych przetworów .
Na garnek z 2 kilogramami grzybów i 2 litrami wody powinny przypadać przynajmniej 3 łyżki soli. Jeśli będzie jej zbyt mało, wówczas marynowane specjały będą zbyt kwaśne . Oczyszczone wcześniej grzyby gotujemy w wodzie z solą przez 10 minut.
Kiedy nasze grzyby będą już wstępnie obrobione, możemy przejść do przygotowania zalewy . Przepis jest bardzo prosty i nikt nie powinien mieć z nim większych problemów. Co nam będzie potrzebne?
-
3 szklanki wody
-
180 ml octu 10%
-
30 g cukru
-
marchewka
-
4 liście laurowe
-
8 ziaren ziela angielskiego
-
8 ziaren czarnego pieprzu
-
10 g ziaren gorczycy
-
10 g soli
Canva / vvoevale
Prosty sposób na marynowane grzyby
Wodę umieszczamy w garnku i dodajemy do niej przyprawy. Całość zagotowujemy. Po kilku minutach zmniejszamy ogień. Zalewę wzbogacamy o ocet. Po minucie do mieszanki dodajemy wcześniej obgotowane grzyby.
Wszystko gotujemy jeszcze przez około 5 minut. Po tym czasie grzyby przekładamy do słoików razem z plasterkami marchewki . Przykrywamy je zalewą. Słoiki szczelnie zakręcamy. Warto je również poddać pasteryzacji, robimy to po ostygnięciu składników.
Grzyby marynowane w tym wydaniu z pewnością ucieszą domowników. Należy je przechowywać w ciemnym miejscu. Dobrze sprawdzi się piwnica lub spiżarnia. W jednym z wcześniejszych artykułów wspominaliśmy o tym, które grzyby są najzdrowsze .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Grzyby marynowane; Ania gotuje