Co zrobić, żeby strucla makowa nie rozwarstwiała się w czasie pieczenia? 1 trik rozwiązuje problem
Co zrobić, żeby strucla makowa nie rozwarstwiała się? Do masy makowej dodaj rozczyn z drożdży. Prosty trik znacznie ułatwi pracę, a strucla po upieczeniu będzie wyglądać jak z najlepszej cukierni. Do maku dodaj również składniki, które nawilżą masę, a całe ciasto będzie wyrośnięte, wilgotne i pełne smaku.
Strucla makowa, keks i piernik to jedne z ciast, które królują na naszych stołach w Wigilię i Boże Narodzenie. O ile makowiec na kruchym spodzie jest prostym deserem, tak makowiec zawijany na cieście drożdżowym wymaga odpowiedniego przygotowania. W przeciwnym wypadku mak oddzieli się od ciasta i straci apetyczny wygląd.
Strucla makowa, czyli makowiec zawijany, jest bardzo aromatycznym ciastem. Niestety, tradycyjny makowiec często rozwarstwia się podczas pieczenia, a masa makowa jest sucha. Jest na to jednak skuteczny sposób. Mak należy odpowiednio przygotować przed dodaniem owoców i bakalii. Co zrobić, żeby strucla makowa nie rozwarstwiała się?
Sekretem doskonałej strucli jest rozczyn drożdżowy. Nie dodawaj go wyłącznie do składników na ciasto. Rozczyn będzie świetnym składnikiem masy makowej, ponieważ nawilży ją i sprawi, że mak nie oddzieli się od ciasta drożdżowego podczas pieczenia. Do masy warto dodać również inne składniki.
Do masy makowej dodaj rozczyn drożdżowy, a mak nie oddzieli się od ciasta
Do doprawionej już masy makowej dodaj 2 łyżki rozczynu z drożdży, który przygotowujesz do ciasta. To prosty trik, dzięki któremu mak podczas pieczenia nie rozwarstwi się i będzie dobrze przylegał do ciasta.
Rozczyn przygotuj z pokruszonych drożdży, cukru, mąki i ciepłego mleka. Mleko nie może być jednak zbyt gorące, ponieważ delikatne drożdże nie urosną. Przygotowany rozczyn przykryj ściereczką i odstaw w suche, ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Poznaj sprawdzone triki na struclę makową. Ciasto wychodzi za każdym razem
Sekretem idealnej strucli jest dobrze przygotowany mak. Mak musisz opłukać, ugotować w mleku i zmielić. Do maku dodaj miód, orzechy, bakalie i skórkę kandyzowaną z pomarańczy. Gorąco polecam również ekstrakt migdałowy lub waniliowy. Miód i suszone owoce, jak żurawina, rodzynki, czy morele, dodatkowo nawilżają masę makową.
Do przygotowanej masy dodaj również rozczyn i pianę ubitą z 2 białek. Całość wymieszaj delikatnie łyżką i rozprowadź na rozwałkowanym cieście. Ciasto zawiń ciasno w rulon, przykryj ściereczką i odstaw na 20-30 minut w ciepłe miejsce, żeby strucla wyrosła przed pieczeniem. Dobrym pomysłem na elegancką struclę jest zawinięcie jej luźno w papier do pieczenia. Tak owinięte ciasto piecze się do ładnego zrumienienia, a potem usuwa papier. Strucla jest zwarta i bez wybrzuszeń.
Co zrobić, żeby sernik nie opadał podczas pieczenia? Świąteczne pierniki wyszły twarde? Tu poznasz proste triki na zmiękczenie korzennych słodkości.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Wigilijny pasztet bez grama mięsa. Zrobisz go z aromatycznego rarytasu. Przyciągnie wszystkich gości
-
Wyśmienity seromakowiec. Połączenie 2 ulubionych mas zadowoli wszystkich świątecznych gości
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama