Wigilijny pasztet bez grama mięsa. Zrobisz go z aromatycznego rarytasu. Przyciągnie wszystkich gości
Grudzień nasycony jest aromatem grzybów, które zebraliśmy i ususzyliśmy jesienią. Dziś podsuwamy niecodzienny pomysł, jak wykorzystać leśne zbiory. Można z łatwością upiec z nich obłędny, wigilijny pasztet. Domownicy będą zachwyceni tym niepowtarzalnym rarytasem.
Pasztet z suszonych grzybów smakuje i pachnie rewelacyjnie. Poza grzybami znaleźć w nim można także apetyczne orzechy laskowe. Przygotowanie tego pasztetu jest banalnie proste. Gwarantujemy, że ten przepis na stałe zagości w Twojej kuchni.
Grzyby do przygotowania pasztetu najlepiej wstawić do namoczenia na dzień przed jego pieczeniem. W tym celu wystarczy zalać je niewielką ilością przegotowanej, ciepłej wody. Pamiętaj, aby wody z moczenia nie wylewać. Taki płyn idealnie nada się do ugotowania grzybów.
Przepis na niezwykły pasztet z suszonych grzybów
Składniki:
7-8 dag grzybów suszonych
2 czerstwe kajzerki
5 łyżek masła
2 cebule
1/3 szklanki posiekanych orzechów laskowych
1/2 szklanki kwaśnej śmietany
3 jajka
garść posiekanej natki pietruszki
garść posiekanego koperku
sól i pieprz do smaku
Jak upiec aromatyczny, wigilijny pasztet z suszonych grzybów?
Grzyby do przygotowania pasztetu przepłucz i zalej niewielką ilością ciepłej wody. Odstaw do namoczenia na całą noc. Następnie namoczone grzyby ugotuj do miękkości w tej samej wodzie. Kiedy będą gotowe, wyjmij je, a w uzyskanym wywarze namocz kajzerki pozbawione skórki.
W garnuszku rozgrzej masło. Grzyby oraz cebule drobno posiekaj i podsmaż na gorącym tłuszczu. Następnie dodaj do nich odciśnięte z płynu kajzerki i smaż całość jeszcze chwilę. Podsmażone składniki na pasztet przełóż do miski. Dodaj do nich posiekane orzechy laskowe, koperek oraz natkę pietruszki. Dołóż również 3 żółtka z jajek i wymieszaj. Białka ubij na sztywną pianę w osobnym naczyniu, dodaj do masy, delikatnie wymieszaj, dopraw solą i pieprzem.
Uzyskaną masę przełóż do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Pasztet piecz ok. 45 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C. Po upieczeniu odstaw do ostygnięcia. Aromatyczny pasztet z soczewicy to idealne bezmięsne świąteczne danie. Z mięsa po rosole przygotujesz wyśmienity pasztet na kanapki.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Kuroń do fasolki po bretońsku dodaje 2 aromatyczne składniki. Jednogarnkowe danie doskonale syci
W jakiej wodzie najlepiej moczyć suszone grzyby? Głęboki smak i aromat gwarantowane
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama