Smakosze.pl
Banany w sklepie.

slobo, Getty Images Signature

Czy banany wkrótce znikną ze sklepowych półek?

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Jesteśmy przyzwyczajeni, że w sklepach zawsze znajdziemy produkty, które chcemy kupić. Okazuje się jednak, że już niedługo banany mogą stać się towarem luksusowym, lub całkowicie zniknąć. Do Ameryki Południowej dotarł bowiem grzyb Fusarium, który niszczy plantacje bananów.

Banany są jednymi z najbardziej popularnych owoców w naszych sklepach - ich słodki smak, delikatny miąższ i doskonałe właściwości sprawiają, że bardzo chętnie po nie sięgamy. Szczególnie dużym zamiłowaniem darzone są przez sportowców, którzy dzięki nim dostają nagłego zastrzyku energii.

Niestety mamy złe wieści dla wszystkich fanów tych żółtych owoców. Na półkuli wschodniej od lat panoszy się grzyb Fusarium, który dziesiątkuje plantacje bananowców. Dwa lata temu dotarł w końcu do Ameryki Południowej, która w znacznym stopniu zaopatruje świat w banany.

Banany zagrożone grzybem

Jak podaje "Fakt", banany są zagrożone chorobą grzybową, wywoływaną przez pleśń Fusarium, która w 2019 roku dotarła do Kolumbii. Wcześniej grzyb zaczął atakować plantacje obecne na wschodniej półkuli, co wywołało liczne straty.

Gospodarka Kolumbii jest w tak dużym stopniu uzależniona od bananowców i ich plantatorów, że w 2019 roku władze tego kraju wprowadziły stan nadzwyczajny. Miały bowiem nadzieję, na powstrzymanie rozprzestrzeniania się grzyba.

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, jak wyglądała jedna z najgorszych rewolucji, przeprowadzonych przez Magdę Gessler. Ten tekst poświęcony został przepisowi na smażoną rybę w bardzo delikatnym i puszystym cieście, do której wręcz idealnie pasują domowe frytki.

Poza Kolumbią sąsiedni Ekwador i pobliskie Gwatemala oraz Kostaryka to cztery z pięciu krajów, które uprawiają najwięcej bananów na świecie - informuje "Fakt". Dlatego epidemia grzyba jest tak groźna dla całego światowego handlu tymi owocami.

Banany mogą zniknąć

Według dziennikarzy "Faktu", naukowcy mają dwa rozwiązania. Jedno polega na znalezieniu skutecznej substancji grzybobójczej, która mogłaby zniszczyć grzyb Fusarium. Drugie rozwiązanie wymaga wyhodowania bananów, które są odporne na działanie grzyba.

Pół wieku temu w sklepach na całym świecie można było kupić banany odmiany Gros Michel, która była bardzo smaczna i chętnie wybierana. Niestety, w ciągu kilku lat hodowlę tych bananowców zniszczył inny grzyb, wywołujący tzw. chorobę panamską.

Współczesne odmiany bananów są obarczone sporymi problemami, głównie związanymi z delikatnością i brakiem mechanizmów obronnych przeciwko chorobom. Dlatego hodowcy muszą poświęcać wiele swojego czasu, aby utrzymać swoje plantacje w dobrym zdrowiu.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >