Czy można jeść ziemniaki z pędami? Nie każdy ma świadomość
Czy można jeść ziemniaki z pędami? To pytanie często pojawia się na forach kulinarnych, my już znamy odpowiedź. Pędy są naturalnym zjawiskiem, jednak nie każdy ma świadomość, jakie substancje zawierają. Dowiedz się, czy można jeść kiełkujące bulwy i dlaczego ziemniaki są ważnym elementem naszej diety.
Ziemniaki są bardzo uniwersalnym warzywem, z którego przygotujemy niezliczoną ilość dań. Pasują do każdego rodzaju mięsa, ryb, zrobimy z nich frytki, zapiekanki, zupy i wiele innych potraw. Doskonałym pomysłem na obiad są np. pieczone ziemniaki hasselback , pokochasz ich wygląd i smak.
Ziemniaki po pewnym czasie zaczynają jednak robić się miękkie i puszczają pędy, które są zupełnie naturalnym zjawiskiem. Pędy to znak, że warzywo zaczyna kiełkować. Z biegiem czasu, ziemniaki będą coraz bardziej pomarszczone i miękkie, a pędy dłuższe i grubsze.
Czy można jeść ziemniaki z pędami? Pora rozwiać wątpliwości
Ziemniaki z pędami można jeść, o ile nie są zbyt miękkie. Bezwzględnie jednak usuń wszystkie kiełki przed obróbką termiczną - pędy nie są jadalne i możesz się nimi bardzo poważnie zatruć.
W kiełkach ziemniaków znajdują się toksyczne substancje: glikoalkaloidy i solanina, które powodują ostre bóle brzucha, wymioty i biegunkę. Substancje te są wyłącznie w pędach, więc jeśli je odkroisz, spokojnie możesz ugotować warzywa.
Dlaczego warto jeść ziemniaki?
Wiele osób, które są na diecie, rezygnuje z ziemniaków , ponieważ uważa, że warzywo tuczy. Nic bardziej mylnego- 100 g ziemniaków to jedyne 70 kcal. Kaloryczne jest natomiast wiele dodatków, z którymi są podawane- sosy na zasmażce lub zagęszczane mąką to bomba kaloryczna.
Ziemniaki są źródłem wielu cennych związków, między innymi magnezu, potasu, fosforu, żelaza, a także witaminy C i witamin z grupy B. Włączenie ziemniaków do diety reguluje między innymi pracę całego układu nerwowego, naczyniowego, sercowego, a także poprawia koncentrację i odporność. Warzywo bogate jest również w błonnik, który korzystnie wpływa na cały układ trawienny.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Sałatka grecka według receptury Ani Starmach. Zachwytom nie będzie końca
-
Wyjątkowy patent na sok z aronii. Dodatek liści wiśni podkręci jego smak
Źródło: kobieceinspiracje