Czym różni się szarlotka od jabłecznika?
Jabłecznik oraz szarlotka wbrew pozorom nie są tylko różnymi nazwami tego samego ciasta. Szarlotka musi być wykonana na spodzie z kruchego ciasta. Z kolei jabłecznik może zostać upieczony na cieście drożdżowym, tortowym czy półkruchym.
Jabłecznik oraz szarlotka są jednymi z najbardziej lubianych i popularnych ciast na świecie. Praktycznie w każdym kraju można znaleźć lokalny wariant tych pysznych wypieków.
Mimo tak ogromnego rozgłosu oba desery często są mylone i brane za różne nazwy tego samego. W praktyce jednak różnice między nimi są ogromne i niżej dokładnie je wyjaśnimy.
Różnice między szarlotką i jabłecznikiem
Jabłka ze słodkim ciastem świetnie się komponują - dodając do całej receptury kilka korzennych przypraw, osiąga się maksymalny poziom doskonałego smaku.
Szarlotka jest zdecydowanie częściej wypiekanym ciastem - najczęstszym powodem takich preferencji jest kruszonka, którą obsypuje się wierzch deseru.
Do szarlotki wykorzystuje się głównie ciasto kruche, a jabłka przed położeniem na ciasto, należy podprażyć z cukrem i cynamonem. Takie połączenie daje gwarancje pysznego deseru.
Charakterystyka jabłecznika
Przy robieniu jabłecznika można cieszyć się z większych możliwości doboru ciasta. Klasycznie wypieka się go na cieście drożdżowym, tortowym lub półkruchym.
Jabłka nie powinny być do niego w żaden sposób gotowane. Do wykonania jabłecznika używa się bowiem z surowych plasterków tych owoców, zazwyczaj kładzionych na samej górze.
Według niektórych kolejną różnicą jest sposób podania obu deserów. Szarlotka ma być według nich podawana jedynie na zimno, a jabłecznik na ciepło oraz na zimno.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak usmażyć wątróbkę, aby nie była gorzka. Ten tekst zdradza przepis na wątróbkę bez masła, mąki i smażenia.
Źródło zdjęcia: canva/margouillatphotos, Getty Images Pro
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: zdrowie.wprost.pl; regiodom.pl