Smakosze.pl Produkty Dlaczego warto jadać śliwki?
canva/pixelshot

Dlaczego warto jadać śliwki?

13 października 2021
Autor tekstu: Renata Materlińska

Świeże śliwki występują u nas sezonowo i chętnie przerabiamy je na ciasta, knedle czy powidła. Rzadko zastanawiamy się, czy są zdrowe, sięgamy po nie, bo nam smakują. A wiecie, dlaczego warto jadać śliwki? Argumentów jest kilka i to bardzo mocnych.

Pierwsze śliwki pojawiają się już w lipcu, sezon zamykają zwykle węgierki, które są dostępne do późnej jesieni. Niezależnie od odmiany, wszystkie śliwki mają cenne właściwości. Niektóre tylko, jak np. te z różową czy fioletową skórką zawierają w niej więcej przeciwutleniających polifenoli.

Dlaczego warto jadać śliwki?

Świeże śliwki kryją w sobie wiele zdrowia. Przede wszystkim są bogate w błonnik i pektynę, dzięki czemu poprawiają trawienie i zapobiegają zaparciom. Tym samym obniżają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Pektyna wpływa też na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.

Śliwki są też doskonałym źródłem potasu, magnezu, wapnia, fosforu i żelaza. Zawierają też witaminy z grupy B. Dzięki temu dobrze wpływają na pracę serca i układu nerwowego. Zmniejszają stres, poprawiają nastrój, wzmacniają organizm.

W śliwkach występuje też beta-karoten oraz rzadko spotykana w owocach witamina E. Składniki te mają działanie przeciwutleniające, podobnie jak polifenole, czyli naturalne barwniki występujące w śliwkach. Składniki te chronią przed nowotworami i miażdżycą.

Właściwości suszonych śliwek

Śliwki suszone są chyba bardziej osławione, jeśli chodzi o ich zdrowotne walory. Wszyscy wiedzą, że działają przeczyszczająco, a tym samym zapobiegają zaparciom.

Oczywiście, po wysuszeniu procentowa zawartość błonnika w śliwkach zdecydowanie wzrasta. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że 5-krotnie rośnie w nich też zawartość cukru. Dlatego nie należy przesadzać z ilością zjadanych śliwek suszonych — kilka dziennie wystarczy.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Śliwki zarówno świeże, jak i suszone można jeść na przekąskę, dodawać do ciast czy pierogów. Można z nich gotować kompot.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zrobić śliwkowe przysmaki, zajrzyj na naszą stronę. Podajemy tam np. przepis na ciasto ze śliwkami i budyniem oraz przepis na knedle ze śliwkami .

Śliwki w misce
Śliwki w misce

Źródło zdjęcia: canva/Olga Kriger

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: zywienie.abczdrowie, poradnikzdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy