Smakosze.pl Porady Dlaczego warto włożyć liście laurowe do opakowania z mąką?
canva/Besiki Kavtaradze, Getty Images

Dlaczego warto włożyć liście laurowe do opakowania z mąką?

1 grudnia 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Liście laurowe są na tyle często używane w polskiej kuchni, że można bez problemu znaleźć je w każdej kuchennej szafce. Jedną z zalet lauru jest jego zdolność do odstraszania moli spożywczych, które żerują na suchych produktach. To właśnie dlatego warto włożyć dwa listki laurowe do pojemnika z mąką czy kaszą.

Liście laurowe, inaczej nazywane wawrzynem, wywodzą się z basenu morza Śródziemnomorskiego, gdzie rośnie naturalnie. Już w czasach starożytnych znano jego liczne właściwości, choć w tamtych czasach najczęściej używano go symbolicznie, podczas różnych rytuałów religijnych czy wydarzeń kulturowych.

Dzisiaj liście laurowe podbiły praktycznie cały świat, w końcu sprawdzają się przy gotowaniu setek, jak nie tysięcy potraw z wielu krajów. W Polsce najczęściej dodaje się je do zup i sosów, jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie. Świetnie sprawdzają się bowiem jako specyfik do odstraszania uciążliwych owadów.

Liście laurowe w mące

Mole spożywcze potrafią nieźle uprzykrzyć życie. Te małe owady szybko się rozmnażają, w ekspresowym tempie zanieczyszczają żywność jajeczkami, a pozbycie się ich z kuchni może być nie lada wyzwaniem. Dlatego znacznie bezpieczniej jest stosować profilaktykę.

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie się przed obecnością moli, jest włożenie do toreb czy pojemników z mąką kilku listków laurowych. Wawrzyn zawiera w sobie silnie pachnące olejki eteryczne, które są drażniące dla moli.

Inna metoda polega na wykorzystaniu skoncentrowanego olejku zapachowego z liści laurowych, który można kupić przez Internet. Należy skropić nim spodek z sodą oczyszczoną i postawić go w szafce z suchymi produktami, a mole nie będą się w niej rozmnażać ani przebywać.

Napar z liści laurowych

Liście laurowe, poza kulinarnymi korzyściami, mają również liczne prozdrowotne zastosowania. Napar na ich podstawie wypity przed snem pozwala uzyskać regeneracyjny i spokojny sen, który nie będzie niczym zmącony.

Aby przygotować napar, wlej dwie szklanki wody do garnka i wrzuć 4 liście laurowe. Postaw naczynie na gazie o średniej mocy, lecz nie doprowadzaj do wrzenia. Po 10 minutach gotowania zdejmij garnek z ognia i odstaw na kolejne 10 minut.

Po tym czasie możesz przelać napar do kubka i zacząć go pić. Najlepsze efekty da wypity bezpośrednio przed snem, jeśli jednak potrzebujesz chwili spokoju i relaksu, przygotuj go również w ciągu dnia.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się czym zastąpić zwykły proszek do pieczenia. Ten tekst wyjawia przepis na domowy ocet jabłkowy z obierków.

Liście laurowe

Źródło: canva/Moppet, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: shareinfo Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy