Jak zrobić ocet jabłkowy z obierek?
Ocet jabłkowy ma wiele zastosowań w kuchni, jak i ogólnie w całym gospodarstwie domowym. W sklepach ocet z jabłek często wyceniany jest na bardzo duże kwoty, dlatego warto zrobić go samemu - w tym celu nie należy wyrzucać obierek po jabłkach. To właśnie one mogą posłużyć jako główny surowiec w sporządzaniu domowego octu.
Ocet z obierek po jabłkach jest nie tylko zdrowym dodatkiem do diety, lecz charakteryzuje się wpisywaniem w zasady zero waste. Domowy ocet jabłkowy przygotowuje się praktycznie bez żadnej ingerencji, a korzyści płynące z jego regularnego picia są wyjątkowe.
Ocet jabłkowy pobudza metabolizm do szybszej pracy, co ułatwia zrzucanie nadprogramowych kilogramów. Jego właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne pomagają w walce z nieprzyjemnymi infekcjami czy chorobami. Bogactwo minerałów i witamin jest kolejną zaletą octu.
Co przygotować do zrobienia domowego octu z obierek?
Podstawą są oczywiście skórki z jabłek, lecz z powodzeniem można użyć także ogryzków. Aby ocet miał intensywny smak oraz należyte właściwości prozdrowotne, na jedną porcję wody używa się jednej porcji obierek z jabłek.
Poza 1 kilogramem obierek, potrzebować będziesz jeszcze 1 litr czystej wody bez chloru (zwykła woda mineralna w butelkach spisuje się doskonale) oraz 2 łyżki cukru. Gdy wszystkie składniki są już gotowe, można zabrać się za robienie octu.
Wykonanie domowego octu z obierek
Zacznij od zagotowania wody. Po doprowadzeniu jej do wrzenia odstaw naczynie na bok, aby płyn delikatnie ostygł. Następnie wsyp do niego 2 łyżki cukru i dokładnie go wymieszaj. Pamiętaj, aby wszystkie przyrządy i garnki były dobrze wyczyszczone, gdyż robiąc ocet w domu, czystość jest najważniejsza.
Obierki opłucz pod bieżącą wodą i osusz je ręcznikiem kuchennym. Czyste skórki włóż do wymytego i sparzonego naczynia. Zalej je ciepłą wodą z cukrem i delikatnie przemieszaj. Naczynie przykryj lnianą ściereczką i odstaw na 4 tygodnie w ciemne i chłodne miejsce.
Po tym czasie przecedź płyn przez sitko i ponownie wlej do wyparzonego i czystego naczynia. Znowu zakryj go szmatką i odstaw na kolejne 4 tygodnie. Po tym czasie na powierzchni utworzy się specyficzna warstwa złożona z bakterii i celulozy. Przelej ocet do szklanej butelki i przechowuj w lodówce.
Właściwości octu z jabłek
Płyn ten przede wszystkim usprawnia przemianę materii, zmniejsza łaknienie, ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, a także dostarcza wielu cennych minerałów. Można dodawać go do sałatek, zup czy sosów. Fani picia octu jabłkowego zalecają, aby codziennie rano pić szklankę wody z jedną łyżką octu - taka metoda daje według nich najlepsze efekty.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy, jak zrobić domowy ocet z pomidorów. W tym tekście z kolei wyjaśniamy, dlaczego szefowie kuchni wlewają do rosołu odrobinę octu.
Źródło zdjęcia: canva/5PH
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Duszona wątróbka z jabłkiem - obłędnie soczysta
Świąteczne pierniczki od siostry Anastazji. Aromatyczne i pyszne
Źródło: garneczki; zielonyzagonek Zapraszamy na nasz Instagram