Fatalne wieści o cenach mięsa
Ceny mięsa nieprzerwanie rosną. Na obecną sytuację, która według ekspertów nie poprawi się w najbliższym czasie, wpływ ma wiele czynników. Jednym z nich są wyższe koszty produkcji. Nie bez znaczenia pozostaje też nastawienie konsumentów i niepewność związana z możliwością rezygnacji z zakupu produktów z tej kategorii.
Mięso wciąż drożeje. W kwietniu cena była wyższa o około 8,5% w stosunku do marca. Na coraz wyższy koszt zakupu wpływają rozmaite czynniki m.in. rosnące ceny surowca, paliw i trudności logistyczne spowodowane trwającą w Ukrainie wojną. Największą niewiadomą pozostaje nastawienie klientów. Eksperci obawiają się spadku popytu.
Mięso bardzo szybko drożeje
Jak pokazały ostatnie tygodnie, ceny mięsa mogą zaliczyć naprawdę wysokie wzrosty. Mięso i przetwory mięsne kosztują obecnie o 25-30% więcej niż wcześniej. A i tak zdaniem ekspertów nie są maksymalne:
- Podwyżki powinny być jeszcze większe, ponieważ znacznie wzrosły różne koszty produkcji – powiedział prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP Janusz Rodziewicz w rozmowie z dziennikarzami radia TOK FM.
Zarówno surowce rolno-spożywcze, jak i paliwa czy praca są teraz znacznie droższe. Niektóre z nich zdrożały nawet o 50%.
- Teoretycznie wyroby mięsne powinny zdrożeć o ok. 50 proc. – wnioskował Rodziewicz.
Producenci nie zdecydowali się na bardziej gwałtowne podwyżki, żeby uniknąć negatywnego wpływu na popyt. Rodziewicz mimo wszystko obawia się, że mięso może być tą kategorią produktów, z których konsumenci — w obliczu wszechobecnego wzrostu cen — najszybciej zrezygnują.
Obniżki cen mięsa szybko nie nastąpią
Według prezesa Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP nie ma możliwości, by ceny mięsa spadły w najbliższy czasie . Choć na krajową sytuację pozytywnie wpływa fakt, ze w zakresie produkcji mięsa jesteśmy w dużej mierze samowystarczalni, nie zaważy on o spadku cen w sklepach.
– Sytuacja w branży mięsnej, zresztą nie tylko w branży mięsnej, ale w całej branży rolno- spożywczej jest bardzo skomplikowana i szczerze mówiąc, trudna do przewidzenia – powiedział ekspert dziennikarzom Strefy Biznesu.
Zdaniem Rodziewicza trzeba przygotować się na jeszcze wyższe koszty zakupu mięsa i produktów mięsnych . Warto też pomyśleć o alternatywach dla jego spożycia. Polecamy nasze przepisy na dania roślinne takie jak rosół czy smalczyk z fasoli .
Źródło zdjęcia: canva/bit245
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Największe błędy podczas smażenia jajecznicy. Przez nie wychodzi niesmaczna
-
Jak zrobić sok z truskawek do słoików na zimę? Mamy najlepszy patent
-
Zaskakujące kopytka bez grama ziemniaka według przepisu Anny Lewandowskiej
Źródło: strefabiznesu, wiadomoscihandlowe