Smakosze.pl
Czereśnie

MariusGatea, Getty Images Pro

Ile obecnie kosztują czereśnie?

23 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Czereśnie co roku wywołują ogromne emocje, ponieważ ich ceny na początku sezonu są zawsze bardzo duże. Obecnie kilogram tych owoców nie kosztuje już tak dużo jak przed kilkoma dniami, jednak ciągle cena nie jest akceptowana przez klientów. W wielu miejscach trzeba zapłacić 50-60 zł za kilogram czereśni.

Czereśnie to letnia klasyka, a mokre jeszcze po niedawnym umyciu owoce, towarzyszą nam przy wielu wakacyjnych okazjach - uwielbiamy zajadać się nimi na deser, do filmu czy traktujemy je jako prostą i szybką przekąskę, która dodatkowo orzeźwia. 

Niestety, Polacy już od początku sezonu na czereśnie spotykają się ze sporym problemem, jakim są zaskakująco wysokie ceny. Swojego czasu Internet obiegło zdjęcie, na którym widać było hiszpańskie czereśnie wystawione za cenę ponad 163 złotych.

Czereśnie wywołują ogromne emocje

Tegoroczna chłodna wiosna i stosunkowo długa zima wpłynęła na rynek warzyw oraz owoców. Hodowcy zmuszeni są dopłacać znaczne sumy do swoich roślin, gdyż dodatkowe nagrzewanie hodowanych przez nich warzyw i owoców, kosztuje duże pieniądze. 

Z tego powodu na rynkach ceny znacznie wzrosły, w porównaniu do zeszłego roku. Wtedy także pogoda nie sprzyjała, gdyż przedłużająca się susza, a następnie nagłe deszcze sprawiły, że gotowe do zbierania plony zaczęły pleśnieć jeszcze na polach.

Czereśnie staniały, jednak nie wystarczająco

Obecnie kilogram czereśni w całej Polsce waha się od około 50 do około 60 złoty, co, mimo znacznej obniżki do kosztów czereśni za 163 zł, ciągle nie jest kwotą zrozumiałą przez klientów. Niektórzy dobitnie pokazują swoje niezadowolenie. 

Na naszej stronie zamieściliśmy mnóstwo informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł, w którym pokazujemy, dlaczego warto pić herbatę z czosnku i jabłka. W tym tekście  zdradzamy najlepszą recepturę na pysznego żółciaka siarkowego - grzyba, który dla wielu jest zwykłą hubą rosnącą na drzewie.

Ludzie chyba powariowali. Kto da za kilogram czereśni ponad 40 zł. Tyle płaci się za dobrą szynkę - denerwował się jeden z klientów targowiska w Olkuszu, w którym redakcja portalu olkusz.naszemiasto.pl przeprowadziła przegląd cen wystawionych produktów. 

Źródło: canva.com/Yana Gayvoronskaya

2021 jest drogim rokiem

Jak można dowiedzieć się z portalu eska.pl, prognozy co do cen nie są pozytywne. Już teraz drożeje rzodkiewka, kalafior oraz kapusta, a wszystkie rośliny, których kwitnięcie wypadło w czasie ostatnich majowych mrozów, będą sprzedawane za większe pieniądze.

Problemem jest bowiem mała ilość plonów, które mogą zebrać rolnicy, a import zza granicy zawsze będzie droższy, niż krajowe produkty. Trzeba się więc przygotować na duże wydatki, jeśli chce się jeść dużo wegetariańskich produktów. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: olkusz.naszemiasto.pl; eska.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >