Ile soli dodać do ogórków małosolnych ?
Ogórki małosolne są kulinarną klasyką, której wyjątkowo ciężko się oprzeć. Nie od dziś wiadomo, że kluczowe podczas przygotowań jest dodanie odpowiedniej ilości soli. Na jeden litr wody powinna przypadać jedna łyżka przyprawy. Dzięki zachowaniu takich proporcji ogórki małosolne wyjdą perfekcyjnie.
Nie da się ukryć, że ogórki małosolne zalicza się do szlagierów naszej rodzimej kuchni. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią zajadają je w formie przekąski. Oczywiście najlepiej smakują ogórki, które przygotujemy samodzielnie.
Przyrządzenie specjału jest banalnie proste. Wystarczy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Jedną z nich jest wzbogacenie zalewy o odpowiednią ilość soli. Jednak nie możemy zapomnieć również o innych dodatkach.
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej
Ile soli potrzebują ogórki małosolne?
W każdym domostwie ogórki małosolne przygotowuje się w odrobinę inny sposób. Jakiś czas temu prezentowaliśmy recepturę na specjał od Ani Starmach. Dziś sięgniemy po sprawdzoną recepturę, z której korzystały nawet nasze babcie. Sekret tkwi w zastosowaniu odpowiednich proporcji wody i soli.
Bez wątpienia sól jest jednym z najważniejszych składników ogórków małosolnych. Właśnie za jej sprawą frykasy charakteryzują się niepowtarzalnymi walorami smakowymi. Jeśli chcesz, aby Twoje ogórki małosolne wyszły idealnie, koniecznie stosuj się do zasady, według której na litr wody powinna przypadać łyżka soli.
Rzecz jasna ilość soli, którą powinniśmy dodać do specjału, w znacznej mierze zależy od naszych preferencji smakowych. Jeśli wolisz, kiedy ogórki małosolne są bardziej słone, wówczas w litrze wody możemy rozpuścić półtorej łyżki soli. Pamiętajmy jednak, że większa ilość sprawi, że smakołyk będzie stanowczo zbyt słony.
Przepis na idealne ogórki małosolne
Ogórki małosolne są bardzo proste w przygotowaniu. Wystarczy postępować zgodnie z poniższą recepturą. Na początku musimy zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Co dokładnie będzie nam potrzebne?
1 kg ogórków gruntowych
5 gałązek kopru
4 ząbki czosnku
20 cm korzenia chrzanu
sól kamienna
1,5 l wody
(Canva / Yuri Iluhin)
Ogórki starannie szorujemy. Następnie namaczamy je w zimnej wodzie przez przynajmniej 3 godziny. Dzięki temu warzywa będą bardziej jędrne. W tym czasie starannie czyścimy słoiki. Umieszczamy w nich pokrojone gałązki kopru, ząbki czosnku i kawałki korzenia chrzanu.
Wodę wlewamy do garnka i podgrzewamy. Dodajemy do niej sól, która powinna się rozpuścić. W słoikach umieszczamy pionowo ogórki. Całość zalewamy ciepłą, ale nie gorącą zalewą. Naczynia przykrywamy talerzykami.
Ogórki małosolne będą gotowe po trzech dniach. Jednak możemy zajadać je już po dobie. Warto również wypróbować przepis na ogórki kiszone o delikatnie słodkim smaku. Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Express Bydgoski