Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Przepis na jędrne ogórki małosolne według Ani Starmach
Agata Kaszuba
Agata Kaszuba 25.03.2022 22:52

Przepis na jędrne ogórki małosolne według Ani Starmach

Ogórki małosolne
Canva - Shaiith

Przygotowanie kiszonych ogórków jest dość łatwe, jednak trzeba pamiętać, aby ściśle stosować się przepisu. Odpowiednie proporcje uchronią nasze warzywa od zepsucia. Ogórki mają być lekko zakiszone, a nie spleśniałe. Ania Starmach podzieliła się z fanami swoim przepisem na tę kwaśną przekąskę. Zdradziła parę sekretów, dzięki którym, ogórki wychodzą idealne.

Przepis na ogórki małosolne według Ani Starmach

2,5 l wody8 gałązek kopru8 ząbków czosnku3 liście laurowe3 łyżki soli

Wybierając ogórki, które chcesz przeznaczyć na kiszenie, zawsze zwracaj uwagę na to, aby były świeże i chrupiące. Staraj się, żeby nie miały żadnych zanieczyszczeń i skaz na skórce. Eksperci kulinarni zgodnie twierdzą, że najlepsze warzywa, to takie, które zostały zebrane w ciągu ostatniej doby. Nigdy nie korzystaj z ogórków woskowanych, gdyż cały proces kiszenia zostanie przez niego wstrzymany.

Woda, jakiej użyjesz do przygotowania solanki, powinna być miękka, czyli o niskiej zawartości chloru i minerałów. Wykorzystanie twardej wody, nie jest znaczącym błędem, jednak może obniżyć trwałość naszych ogórków małosolnych, ponieważ dojdzie do zmniejszenia kwasowości solanki.Jeśli nie masz pewności jaką wodę masz w kranie, warto dla przezorności zagotować wodę przez 15 minut, a następnie odstawić pod przykrywką na całą noc lub nawet dłużej. Minerały odpowiedzialne za twardość wody opadną na dno, więc chcąc skorzystać z miękkiej wody, musisz nabierać chochlą płyn z górnej części garnka.

Zacznij od dokładnego umycia wszystkich naczyń pod ciepłą wodą z mydłem. Wszystkie mydliny wypłucz – to bardzo ważne! Zagotuj wodę wraz z solą, która powinna się całkowicie rozpuścić. Garnek z wrzątkiem odłóż do ostygnięcia. W tym czasie obierz czosnek i przekrój ząbki na pół. Do kiszenia ogórków najlepiej używać naczyń glinianych, ze stali nierdzewnej, żaroodpornego szkła i ceramicznych. Słoiki wykonane z żelaza, cynku bądź miedzi mogą wejść w reakcje z kwasem powstałym podczas procesu kiszenia.

Gdy wybierzesz już odpowiednie naczynie, to pora zacząć układanie ogórków. Na dnie naczynia ułóż kilka gałązek kopru i 4 ząbki czosnku. Na tak przygotowane podłoże, zacznij układać ogórki – jeden obok drugiego. Całość przykryj jeszcze jedną warstwą z kopru i czosnku. Po wszystkim zalej ogórki wcześniej przygotowaną wodą z solą. Naczynie przykryj małym talerzykiem.

Pyszne ogórki będą już gotowe po 24 godzinach. Najlepiej smakują jednak po 3 dniach. Smacznego.

Co nieco o historii

Już w 2400 r.p.n.e mieszkańcy Mezopotamii delektowali się smakiem kiszonych ogórków. Z czasem ten kwaśny rarytas rozprzestrzenił się i raczył podniebienia wielu władców i możnych. Ślady po tej przekąsce można odnaleźć już u Arystotelesa i Juliusza Cezara, który ogórkami przygotowywanymi w ten sposób, karmił swoich żołnierzy, wierząc, że zapewnią im dodatkową siłę do walki. Nawet Kleopatra zajadała się tym przysmakiem, sądząc, że pomoże zachować jej nieskazitelną urodę.

Sądzi się, że ogórki dotarły w nasze strony właśnie z tamtego regionu świata. Chociaż często uznaje się je za typowo Polskie, to jednak tysiące lat temu ogórki zawitały do nas właśnie z kraju Cezara. Obecnie są tak silnie zakorzenione w naszej kulturze kulinarnej, że uznaje się je za danie narodowe.

Wartości odżywcze ogórków kiszonych są nieocenione. Są bogatym źródłem witaminy D i K – znacznie przewyższają pod tym względem nawet świeże ogórki. Należy wspomnieć także, o dużej zawartości błonnika, który działa zbawiennie na nasz układ pokarmowy i pracę jelit. Są idealnym dodatkiem w zdrowej i świadomej diecie. Niestety trzeba też wspomnieć, że obok witamin, zawierają również sód, którego nadmiar może doprowadzić do zwiększonego ryzyka wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca. Jednak, jeśli nasz organizm jest zupełnie zdrowy i w pełni sił, nie ma się czym martwić – żeby ogórki małosolne mogły nam zaszkodzić, trzeba by posilać się tylko samymi ogórkami.