Smakosze.pl
Naczynia z PRL

Zdjęcie opublikowane na portalu Fakt

Ile warte są naczynia z czasów prl?

8 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Okazuje się, że naczynia z czasów PRL stają się coraz więcej warte. Jeśli masz spory zapas naczyń po dziadkach, lub twoi rodzice postanowili je zmagazynować, masz ogromne szczęście. Niektóre z nich mogą kosztować nawet kilkaset złotych, jeśl

Naczynia z PRL od jakiegoś czasu zaczynają przykuwać więcej uwagi kolekcjonerów ceramiki. Ręcznie malowane wzory, charakterystyczny brązowy kolor i duża wytrzymałość to cechy, które wyróżniają naczynia sprzed lat od nowoczesnych. 

Większość z nas zakłada, że stare talerze, kubki i miski nie mają żadnej wartości - ot najzwyklejsze naczynia, z których nikt od dziesiątek lat już nie korzystał. Zanim zdecydujesz się wyrzucić je na śmietnik, dobrze się zastanów. Niektóre okazy mogą być wycenione nawet na kilkaset zł.

Naczynia warte fortunę

Jak donosi portal fakt.pl, z którego pochodzi również powyższy kadr, hobbistyczni kolekcjonerzy ceramiki są w stanie zapłacić niekiedy naprawdę duże pieniądze za, wydawać by się mogło, niezbyt okazałe naczynia z czasów komuny. Choć cena oczywiście może się wahać w zależności od stanu przedmiotu, tak warto rozejrzeć się po swoim składziku. 

wątróbka

Co zrobić, aby wątróbka nie była gorzka i niesmaczna? Wystarczy 1 krok

CZYTAJ DALEJ

Niektóre talerze i kubki pochodzące z Zakładu Fabryki Porcelitu Stołowego Pruszków, na aukcjach internetowych kupowane są za kilkaset złotych. Można rozpoznać je po sygnaturze na ich spodzie - powinny znajdować się tam litera "P" czy "ZPS Pruszków Made in Poland".

Talerz za 220 zł

Na portalu aukcyjnym allegro.pl można obecnie kupić talerz z kwiecistym wzorem, którego cena została wyznaczona na 220 złotych. Jest to talerz dekoracyjny sygnowany M.Jagiello, pochodzący z ZPS Pruszków. Jego wygląd przykuwa uwagę intensywnymi kolorami. 

Talerz dekoracyjny jest pokryty kwitnącymi kwiatami, które zostały namalowane ręcznie. Z kolei zestaw Talerze PRL Pruszków Serwis złocony Porcelit, również malowany ręcznie, złożony z 18 sztuk, został wyceniony na całe 600 złotych.  

Potrzebujesz więcej interesujących newsów? Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy, ile zarabiają podstawowi pracownicy sieci sklepów Lidl. W tym tekście informujemy fanów wczesnego grzybobrania gdzie oraz jakie grzyby pojawiają się już w lasach. 

Źródło: Screen zdjęcia z serwisu allegro.pl, zamieszczonego w aukcji użytkownika oliwia_83

Naczynia z Ćmielowa

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Poza zakładem w Pruszkowie, przez kolekcjonerów ceniony jest również Zakład Porcelany Ćmielów. Produkcje z tej fabryki można rozpoznać po symbolu trójkąta z literą "Ć" wewnątrz, z podpisem "Ćmielów" lub "Polska Fabryka Porcelany w Ćmielowie".

Przedwojenne serwisy z tego zakładu kosztują obecnie nawet kilkanaście tysięcy złotych, a zestawy naczyń, produkowane w czasach powojennych, również zaczynają znacznie drożeć. Bardziej pospolite sztuki kosztują teraz kilka zł, lecz z czasem ich wartość prawdopodobnie znacznie wzrośnie. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: fakt

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak wykorzystać mięso z rosołu?

Produkty

Jak wykorzystać mięso z rosołu? Zdradzamy kilka pysznych inspiracji, palce lizać

Czytaj więcej >
Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >