Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Ile warte są naczynia z czasów prl?
Adam Moskal
Adam Moskal 29.04.2021 02:00

Ile warte są naczynia z czasów prl?

Naczynia z PRL
Zdjęcie opublikowane na portalu Fakt

Naczynia z PRL od jakiegoś czasu zaczynają przykuwać więcej uwagi kolekcjonerów ceramiki. Ręcznie malowane wzory, charakterystyczny brązowy kolor i duża wytrzymałość to cechy, które wyróżniają naczynia sprzed lat od nowoczesnych. 

Większość z nas zakłada, że stare talerze, kubki i miski nie mają żadnej wartości - ot najzwyklejsze naczynia, z których nikt od dziesiątek lat już nie korzystał. Zanim zdecydujesz się wyrzucić je na śmietnik, dobrze się zastanów. Niektóre okazy mogą być wycenione nawet na kilkaset złotych.

Naczynia warte fortunę

Jak donosi portal fakt.pl, z którego pochodzi również powyższy kadr, hobbistyczni kolekcjonerzy ceramiki są w stanie zapłacić niekiedy naprawdę duże pieniądze za, wydawać by się mogło, niezbyt okazałe naczynia z czasów komuny. Choć cena oczywiście może się wahać w zależności od stanu przedmiotu, to warto rozejrzeć się po swoim składziku. 

Niektóre talerze i kubki pochodzące z Zakładu Fabryki Porcelitu Stołowego Pruszków na aukcjach internetowych kupowane są za kilkaset złotych. Można rozpoznać je po sygnaturze na ich spodzie - powinny znajdować się tam litera "P" czy "ZPS Pruszków Made in Poland".

Talerz za 220 zł

Na portalu aukcyjnym allegro.pl można obecnie kupić talerz z kwiecistym wzorem, którego cena została wyznaczona na 220 złotych. Jest to talerz dekoracyjny sygnowany M.Jagiello, pochodzący z ZPS Pruszków. Jego wygląd przykuwa uwagę intensywnymi kolorami. 

Talerz dekoracyjny jest pokryty kwitnącymi kwiatami, które zostały namalowane ręcznie. Z kolei zestaw Talerze PRL Pruszków Serwis złocony Porcelit, również malowany ręcznie, złożony z 18 sztuk, został wyceniony na całe 600 złotych.  

Potrzebujesz więcej interesujących newsów? Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy, ile zarabiają podstawowi pracownicy sieci sklepów Lidl. W tym tekście informujemy fanów wczesnego grzybobrania gdzie oraz jakie grzyby pojawiają się już w lasach. 

Źródło: Screen zdjęcia z serwisu allegro.pl, zamieszczonego w aukcji użytkownika oliwia_83

Naczynia z Ćmielowa

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Poza zakładem w Pruszkowie, przez kolekcjonerów ceniony jest również Zakład Porcelany Ćmielów. Produkcje z tej fabryki można rozpoznać po symbolu trójkąta z literą "Ć" wewnątrz, z podpisem "Ćmielów" lub "Polska Fabryka Porcelany w Ćmielowie".

Przedwojenne serwisy z tego zakładu kosztują obecnie nawet kilkanaście tysięcy złotych, a zestawy naczyń, produkowane w czasach powojennych, również zaczynają znacznie drożeć. Bardziej pospolite sztuki kosztują teraz kilka zł, lecz z czasem ich wartość prawdopodobnie znacznie wzrośnie. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: fakt

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Pieniądze