Smakosze.pl
Naczynia z PRL

Zdjęcie opublikowane na portalu Fakt

Ile warte są naczynia z czasów prl?

29 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Okazuje się, że naczynia z czasów PRL stają się coraz więcej warte. Jeśli masz spory zapas naczyń po dziadkach, lub twoi rodzice postanowili je zmagazynować, masz ogromne szczęście. Niektóre z nich mogą kosztować nawet kilkaset złotych, jeśl

Naczynia z PRL od jakiegoś czasu zaczynają przykuwać więcej uwagi kolekcjonerów ceramiki. Ręcznie malowane wzory, charakterystyczny brązowy kolor i duża wytrzymałość to cechy, które wyróżniają naczynia sprzed lat od nowoczesnych. 

Większość z nas zakłada, że stare talerze, kubki i miski nie mają żadnej wartości - ot najzwyklejsze naczynia, z których nikt od dziesiątek lat już nie korzystał. Zanim zdecydujesz się wyrzucić je na śmietnik, dobrze się zastanów. Niektóre okazy mogą być wycenione nawet na kilkaset zł.

Naczynia warte fortunę

Jak donosi portal fakt.pl, z którego pochodzi również powyższy kadr, hobbistyczni kolekcjonerzy ceramiki są w stanie zapłacić niekiedy naprawdę duże pieniądze za, wydawać by się mogło, niezbyt okazałe naczynia z czasów komuny. Choć cena oczywiście może się wahać w zależności od stanu przedmiotu, tak warto rozejrzeć się po swoim składziku. 

Niektóre talerze i kubki pochodzące z Zakładu Fabryki Porcelitu Stołowego Pruszków, na aukcjach internetowych kupowane są za kilkaset złotych. Można rozpoznać je po sygnaturze na ich spodzie - powinny znajdować się tam litera "P" czy "ZPS Pruszków Made in Poland".

Talerz za 220 zł

Na portalu aukcyjnym allegro.pl można obecnie kupić talerz z kwiecistym wzorem, którego cena została wyznaczona na 220 złotych. Jest to talerz dekoracyjny sygnowany M.Jagiello, pochodzący z ZPS Pruszków. Jego wygląd przykuwa uwagę intensywnymi kolorami. 

Talerz dekoracyjny jest pokryty kwitnącymi kwiatami, które zostały namalowane ręcznie. Z kolei zestaw Talerze PRL Pruszków Serwis złocony Porcelit, również malowany ręcznie, złożony z 18 sztuk, został wyceniony na całe 600 złotych.  

Potrzebujesz więcej interesujących newsów? Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy, ile zarabiają podstawowi pracownicy sieci sklepów Lidl. W tym tekście informujemy fanów wczesnego grzybobrania gdzie oraz jakie grzyby pojawiają się już w lasach. 

Źródło: Screen zdjęcia z serwisu allegro.pl, zamieszczonego w aukcji użytkownika oliwia_83

Naczynia z Ćmielowa

Poza zakładem w Pruszkowie, przez kolekcjonerów ceniony jest również Zakład Porcelany Ćmielów. Produkcje z tej fabryki można rozpoznać po symbolu trójkąta z literą "Ć" wewnątrz, z podpisem "Ćmielów" lub "Polska Fabryka Porcelany w Ćmielowie".

Przedwojenne serwisy z tego zakładu kosztują obecnie nawet kilkanaście tysięcy złotych, a zestawy naczyń, produkowane w czasach powojennych, również zaczynają znacznie drożeć. Bardziej pospolite sztuki kosztują teraz kilka zł, lecz z czasem ich wartość prawdopodobnie znacznie wzrośnie. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: fakt.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >