Smakosze.pl
Grill może wiązać się z karą

Canva.com / Marcin Jucha

Jak grillować, żeby nie narazić się na mandat?

31 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Długi weekend zbliża się wielkimi krokami. Dla licznych smakoszy stwarza on idealną okazję do grillowania na świeżym powietrzu. Lepiej nie robić tego na balkonie, ponieważ ewentualna kara może wynosić nawet 500 złotych.

Grillowanie podczas wolnych dni jest jedną z ulubionych rozrywek smakoszy. Któż nie lubi spędzać czasu w gronie najbliższych, przy pysznych frykasach z rusztu. Okazuje się, że nie wszędzie możemy sobie pozwolić na rozpalenie grilla.

Kara w wysokości 500 złotych za grillowanie?

Trzeba przyznać, że mandat opiewający na 500 złotych może wzbudzić spore oburzenie. Właśnie taka kara grozi smakoszom, którzy zdecydują się na grillowanie na balkonie. Wszystko przez stwarzanie zagrożenia pożarowego.

Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, w jaki sposób najlepiej wyczyścić grill. W długi weekend z pewnością liczne grono smakoszy zdecyduje się na biesiadowanie przy ruszcie wraz z najbliższymi. Mały błąd może nas słono kosztować.

Grillowanie na balkonie nie jest jako tako zakazane. Jednak nie oznacza to, że możemy sobie na nie pozwolić. Wiele zależy od regulaminu wspólnoty mieszkaniowej. Artykuł 16 „Ustawy o własności lokali” zakłada nawet, że zakłócanie spokoju mieszkańców w skrajnych przypadkach może wiązać się z wkroczeniem na drogę sądową, a finalnie doprowadzić do sprzedaży lokalu w drodze licytacji.

Samo rozpalenie grilla na balkonie nie musi od razu zaowocować mandatem w wysokości 500 złotych. Taka kara przewidywana jest wówczas gdy wywołamy pożar lub przyczynimy się do straty i uciążliwości zdrowotnych u sąsiadów. W związku z tym lepiej unikać grillowania na balkonie.

(Canva / Syda Productions)

Gdzie możemy grillować bez obaw?

Grillowanie jest dozwolone w przydomowych ogródkach i na działkach. W niektórych parkach również możemy cieszyć się daniami z rusztu. Jednak wcześniej trzeba upewnić się, czy zezwalają na to regulamin obiektu.

Warto zauważyć, że w lasach również można sobie pozwolić na grillowanie. W takim przypadku należy robić to wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. W wielu polskich miastach można natknąć się też na specjalnie strefy do grillowania.

Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że grillowanie w miejscach publicznych wiąże się z rezygnacją z napojów alkoholowych. W przeciwnym wypadku kara może wynosić nawet 100 złotych. Lepiej uniknąć takich nieprzyjemności.

Jeśli koniecznie chcemy grillować na balkonie, wówczas najlepiej skorzystać z urządzeń, które nie wytwarzają dymu. Dobrym rozwiązaniem jest, chociażby grill elektryczny. Podczas ucztowania z najbliższymi warto wypróbować przepis na grillowaną kukurydzę

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Onet Wiadomości; Pyszności; Gazeta Wiadomości

Podobne artykuły

Warzywa w końcu staniały

Produkty

Ceny warzyw na bazarach spadają

Czytaj więcej >
banan

Produkty

Czy można jeść banany z czerwonymi liniami w środku?

Czytaj więcej >

Produkty

Ceny lodów nie przestają szybować

Czytaj więcej >
Oszustwo na cebulę

Produkty

Nieudane oszustwo "na cebulę"

Czytaj więcej >

Produkty

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

Czytaj więcej >

Produkty

Niskie ceny sprzętów i akcesoriów kuchennych w Biedronce

Czytaj więcej >