Grill
SDecha, Getty Images; arinahabich, Getty Images

Jak zachować czystość grilla?

Grill daje nam możliwość ugotowania przepysznych dań, których nie mamy szans posmakować przez większość roku. Niestety duża ilość przypalonego tłuszczu nie jest zdrowa. Dlatego prezentujemy wam sposób na oczyszczenie rusztu za pomocą cebuli i innych trików.

Grill to nieodłączny element każdej majówki - gdy tylko wyjeżdżamy na szybkie wakacje, od razu mamy ochotę na grillowane mięso i warzywa. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy zapomnimy zawczasu wyczyścić ruszt, a ten wręcz lepi się od zapieczonego tłuszczu i brudu?

Oczywiście można udać się do sklepu budowlanego i kupić specjalny środek, którym można wyczyścić metal, jednak po co truć się chemią. Istnieją bowiem banalnie proste domowe sposoby, które są naturalne i zupełnie bezpieczne.

Jak oczyścić grill cebulą?

Jedna z metod wymaga jedynie jednej cebuli, a dokładniej jej połówki. Zanim zaczniesz czyścić ruszt, rozpal pod nim dużą ilość węgla. Temperatura musi być odpowiednio wysoka, aby pręty wyjałowiły się z ewentualnych patogenów chorobotwórczych.

Gdy temperatura będzie wystarczająca, połóż połówkę cebuli na ruszcie i przy użyciu szczypców lub długiego szpikulca, zacznij przecierać nią ruszt. Gdy większość brudu zostanie zdrapana, możesz wrzucić cebulę do węgli, aby jej aromat przeszedł do jedzenia.

Przed majówką Biedronka powraca z najpopularniejszą akcjąPrzed majówką Biedronka powraca z najpopularniejszą akcjąCzytaj dalej

Inne domowe sposoby

Dobrze sprawdza się mieszanka przyrządzona z sody oczyszczonej oraz wody utlenionej. Zmieszaj obie substancję na gęstą pastę i nałóż ją na brudny ruszt. Odstaw go na godzinę, a następnie przy użyciu drucianej szczotki dokładnie go oczyść.

Potrzebujesz więcej interesujących newsów? Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy, ile zarabiają podstawowi pracownicy sieci sklepów Lidl. W tym tekście informujemy fanów wczesnego grzybobrania gdzie oraz jakie grzyby pojawiają się już w lasach.

Doskonale spisuje się także długa kąpiel w occie spirytusowym. Wlej do miski ocet, wrzuć do niej ruszt i odstaw na całą noc. O poranku wyszoruj go gruboziarnistą solą, przemyj czystą wodą i gotowe. Metal znów nadaje się do bezpiecznego użytku.

Kolejne rozwiązanie zakłada użycie zwykłej soli. Na blachę do pieczenia połóż folię, wsyp sól, połóż na niej ruszt i zasyp go większą ilością soli. Wstaw całość do piekarnika włączonego na całą moc. Gdy sól zbrązowieje, odstaw ją do ostygnięcia, a ruszt przetrzyj do czysta wilgotną ścierką.

Dlaczego należy czyścić grill?

Pozostałości po wcześniej gotowanym jedzeniu pozostaje na ruszcie i zwęgla się. Wtedy powstają bardzo szkodliwe i kancerogenne związki, które negatywnie wpływają na zdrowie ludzkiego organizmu. Co więcej, psują również smak potraw.

Grill

Źródło: nuisk17, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: onet.pl; parenting.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł