Smakosze.pl
Jak uprawiać pomidory, by szybciej rosły?

Canva (sarahdoow, Getty Images)

Jak uprawiać pomidory, by szybciej rosły?

11 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

Choć wiadomo, że odpowiednie podlewanie i nawożenie to jedne z najistotniejszych czynników wpływających na wzrost pomidorów, okazuje się, że równie istotne jest również zadbanie o ich liście. Jeśli chcesz osiągnąć największe plony i zyskać pyszne owoce, warto obrywać liście pomidorów. Niesamowicie wpływa to na ich wzrost i wygląd.

Uprawianie pomidorów w domowym zaciszu jest w Polsce coraz bardziej popularne. Największą zaletą takiej uprawy jest przede wszystkim produkt końcowy, który otrzymujemy, gdy pomidory już wyrosną. Mamy wtedy pewność, że nie były one pryskane i że spożywamy produkt najlepszej jakości.

Nieraz wspominaliśmy już o tym, jakie nawozy zastosować, żeby pomidory szybko rosły. Tym razem jednak skupimy na trochę mniej oczywistych, a równie istotnych kwestiach wpływających na ich szybsze dojrzewanie. 

Czy obrywanie liści pomidorów jest koniecznie, by szybciej urosły? 

W uprawie towarowej obrywanie liści pomidorów uważa się za konieczność, jednak w domowym zaciszu już nie każdy decyduje się na ten zabieg. Czy więc ich obrywanie jest konieczne?

Oczywiście nie każdy musi zdecydować się na zastosowanie tej metody, ale przy wielu uprawach może ona dać niespodziewanie dobre efekty. Obcinanie lub odrywanie liści ma swoje plusy i minusy, dlatego zdecydować, co jest najlepsze dla naszej uprawy.

Zalety i wady obcinania liści pomidorów

Największą zaletą obcinania bądź odrywania liści pomidorów jest szybsze dojrzewanie owoców. Pozbywając się ich, zwiększamy doświetlenie owoców i zmniejszamy ryzyko pojawienia się chorób pochodzenia grzybowego. Usuwanie liści pozwoli też gęściej zasadzić krzewy pomidorów i sprawi, że roślina całą energię będzie skupiać na swoich owocach. 

Jednakże nie można przesadzić z usuwaniem liści, nie powinno się pozbywać ich w zawrotnych ilościach. Jeśli na gałązce zostanie ich za mało, może wpłynąć to na odporność krzewu. Przez rany po nieumiejętnie wyłamanych liściach mogą też przedostać się chorobotwórcze organizmy. Dlatego do całego procesu trzeba podejść bardzo ostrożnie. 

Źródło: Pixabay/congerdesign

Które liście najlepiej usuwać?

Jeśli zdecydujemy się obrywać liście, warto usuwać przede wszystkim te, które rosną poniżej zawiązanych pomidorów. Usunąć można też wszystkie liście dotykające ziemi, ponieważ kontakt z podłożem może prowadzić do rozwijania się choroby grzybowej.

Ważne przy tym jest, by zostawić te najbliżej owocu, bowiem to z nich czerpie on cukry. W spokoju powinno się też zostawić pierwszy liść powyżej owocu, ponieważ zmniejszy on stopień promienia słonecznego dla całego grona pomidorów. 

Podczas usuwania liści na pewno warto pozbyć się wszystkich o żółtawym odcieniu, poszarpanych i chorych. Ze zdrowych liści, które zdecydowaliśmy się usunąć, można zrobić kompost. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Onet

Dominika MikaAutor

Wydawczyni portalu smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

jajka

Porady

Gdzie latem przechowywać jajka? Jak rozpoznać, że są nieświeże?

Czytaj więcej >
Orzechy włoskie - usuwanie skórki jest proste

Porady

Wrzuć orzechy włoskie na kilka minut do wrzątku. Efekt zachwyci niemal natychmiast.

Czytaj więcej >
Prosty sposób na obfite zbiory pomidorów

Porady

Prosty sposób na obfite zbiory pomidorów. Stary patent dziadka do dziś nie ma sobie równych

Czytaj więcej >
Jak wyciągnąć pestkę z brzoskwini?

Porady

Jak wyciągnąć pestkę z brzoskwini? 1 patent bije na głowę wszystkie inne

Czytaj więcej >
Jak wykorzystać liście pora?

Porady

Jak wykorzystać liście pora? Mamy 3 niezwykle propozycje

Czytaj więcej >
krojenie tortu

Porady

Jak kroić weselny lub urodzinowy tort? Najważniejsze zasady

Czytaj więcej >